Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu

11 Ekim 2017 Çarşamba

Astım Belirtileri

Sonbaharın kendini göstermesiyle ve hatta bir sıcak bir soğuk seyreden havayla birlikte, çocuklarda da yetişkinlerde de öksürük problemi başladı. Sanırım kendi çocukluğumdan kalan bir alışkanlık, öksürüğe karşı duyarlıyım. Özellikle anne olduktan sonra bu konudaki hassasiyetim arttı. Alerjik bünyeye sahip bir çocuğunuz varsa, yapmanız gereken de bu oluyor genelde. Yalnız her öksürüğün sıradan bir soğuk algınlığının ardından kalmadığını söylemek istiyorum.  Beni tedirgin eden sadece öksürük değil aslında, öksürüğün altında yatan sebep. Beni asıl tedirgin eden astım. Çünkü alerjinin ilerleyen dönemde alerjik astıma dönme ihtimali olabiliyor ve astım belirtilerinden biri de öksürük. 
Astım, hava yollarının çevresel etkenlere karşı duyarlı olmasına deniliyor. Mukozanın şişmesi sonucu, hava yolları daralıyor ve zaman zaman hava akımını engelleniyor,, bu durum solunum sıkıntısına sebep oluyor. Pek hafife alınacak bir konu değil. Yalnız önlem ve dikkatle insanların yaşam kalitelerini düşürmeden astım nöbetlerini atlatmak mümkün. 

Biraz araştırdığımda karşıma Memorial Hastanesi'nin Web sitesi çıktı ve oradan bazı bilgiler edindim. Astımın birden çok belirtisi var, bunlardan bazılarını uzmanlar aşağıdaki gibi sıralıyor:

Öksürük, genellikle kuru ve krizler şeklinde,
Hırıltılı solunum,
Nefes darlığı,
Soluk alıp verirken ıslık sesi
Göğüste tıkanıklık ve sıkışma hissi

Genellikle hastalıklara bakış açım, o hastalığa sebep olan faktörlü öğrenip ya da gözlemleyip, ortadan kaldırmak iyileşmenin başlangıcı olduğundan, sebepleri araştırırım. Ama her hastalıkta maalesef sebeplere müdahale edemiyoruz. Genetik faktörler de müdahale edilemeyen sebeplerden biri. Ailede astım hastalığı varsa risk faktörleri arasına girmiş oluyorsunuz. Diğer sebeplerden bir tanesi de, anne karnındayken annenin yetersiz beslenmesi ve sigara içmesi... Maalesef ebeveynlerinin sigara kullanımı da başka bir sebep olarak gösteriliyor. Maalesef bunu hiç anlayamıyorum. Bir insan kendi sağlığını düşünmüyor olabilir fakat karnındakini ya da yanındaki çocuğunu düşünmeden nasıl böyle hareket edebiliyor...

Astım belirtileri ve nöbetleri etkileyen faktörler hakkında daha detaylı bilgi için Memorial'ın web sistemine bakabilirsiniz. Ayrıca belirtiler sürekli tekrar ediyorsa, mutlaka bir uzmana görünmeli. Daha önce de dediğim gibi, hafife alınacak bir konu değil astım.

Share this article with your friends.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme