Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu

3 Mayıs 2017 Çarşamba

Film: Get Out

Geçen hafta seyrettiğim bir film beni çok etkiledi. Adı Get Out, 2017 yapımı bir film. Film, Türkçe'ye Kapan olarak çevrilmiş. Türkçe adı daha rahatsız edici geldi bana ve film hakkında daha çok ipucu verdiğini düşünüyorum... Bloğumda bu filme mutlaka yer vermeliyim dedim. Biliyorum uzun zamandır bu tarz yazılara yer vermedim ama belki de bu filmle biraz değişiklik yapmak, bloğuma iyi gelir. Spoiler vermeden aklımda kalanları anlatayım. Bıu film benim için çok değerli, bunu da söylemek istiyorum. Hem kurgu, hem oyunculuk, hem de konu bakımından çok ilgimi çekti. Gerilim filmi seyretmek istemiyorum diye söylene söylene seyrettiğim bir film iken, şimdi aradan biraz zaman geçsin de tekrar seyredeyim istiyorum.Chris, başarılı bir siyahi fotoğrafçıdır. siyahi olduğunu belirtmek benim kişisel tercihim değil ama sevgilisinin Rose'un beyaz olmasından dolayı belirtmek istedim. Gerçi bahsetmesem olmazdı, çünkü konu bunun üzerinden ilerliyor. Bu arada, Chris karakterine ben bayıldım, fotoğrafçı olmasının bunda katkısı büyük tabii ama Daniel Kaluuya bence bir alkışı hak ediyor. Zeki, başarılı, aynı zamanda aşık bir karakteri çok iyi yansıttığını düşünüyorum.  

Chris ve Rose'un haftasonlarını Rose'un ailesiyle geçireceklerdir böylece tanışmış olacak aileler. zaten bence bir ilişkinin en stresli kısmı burası iken, Chris bir de Rose'un ailesinin onun siyahi olduğunu bilmediğini öğrenir. Bunun sorun olacağını düşünen Chris, Rose'un babasının Obama taraftarı olduğunu öğrenince az biraz rahatlar.  Ve yolculuk başlar.

Yalnız yolda bir geyiğe çarparlar ve panikten bir polis çağırırlar. Polis ırkçı bir tutumla arabayı kullanan Rose'un olmasına rağmen Chris'in ehliyetinin istediğinde Rose buna tepki gösterir. Böylece seyirci olarak filmin ırkçlılık üzerinden ilerleyeceğinden emin oluyorsunuz. (Bu da Spoiler olmuş mudur acaba?) son zamanlarda seyrettiğim her filmi, okuduğum her kitabı kurgu ve yönetmenin anlatımı açısından da değerlendiriyorum. O yüzden böyle şeylere daha çok takılır oldum. Bu arada yönetmen Jordan Peele, 39 yaşında imiş. Daha güzel işlerle karşımıza çıkmasını bekliyorum. 

Filmin en başından itibaren gerilim ilginç bir şekilde ilerliyor ve sizi içine çekiyor ama bir süre nereye varacağını anlamıyorsunuz. Irkçılık ve gerilim tamam ama, ya sonrası? İşte bu kısmını merak edenler, filmi seyretmek izeyenler için açık bırakıyorum. Filmin IMBD'si 8.4, bence bu puanı hak ediyor.  Ben film Hakkı'nda hiçbir şey bilmeden seyrettim, belki de böylesi onu beni gözümde daha etkileyici kıldı. Bu kadar az şey anlatmam da bu yüzden. Bu filmin öğretici bir yanının da olduğunu düşünüyorum. İnsanlar ırkçılık yapıyorlar ama ırkçılığın nerede başladığını genelde bilmiyorlar. Belki Chris'in tepkileri bu konuda biraz yardımcı olur. Ama film bundan çok daha fazlası ve bu yüzden bana daha sonrasını anlatacağım her şeyin bir Spoiler olduğunu düşündürtüyor. İlginç bir film seyretmek isteyenler varsa seyredebilir. Benden tavsiye etmesi. 

Filmi seyredenlerle yorumlarda konuşabilsek keşke, mesela sizce devam filmi olacak mı?
Share this article with your friends.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder