Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu

26 Eylül 2016 Pazartesi

Neden, Nasıl Blog Yazmalı?

Neden, nasıl blog yazmalı?


Neden blog anlatsana biraz...


Ben bir blog uzmanı değilim, ancak bazen bana da blog açmak istiyorum gibi mesajlar geliyor. Topluca cevap vermiş olurum diye düşündüm.

Öncelikle kendinize şu soruyu sormalısınız? Neden blog açmalıyım. Blog çok basit gözüken ama insanın vaktini sarf etmesigereken bir olay. Ben hiç basit görmüyorum. Daha önce de, şimdi de bazen uykumdan, bazen kedimden fedakarlık edip, nasıl yapsam diye kafa yorduğum ya da yazdığım bir olgu benim için.

Yazmayı seviyor musunuz ya da söyleyecekleriniz mi var? Bence bunu iyice bir değerlendirin. Yazmayı sevmiyorum diye cevap veriyorsanız zaten blog açmakla vaktinizi hiç harcamayın diyorum. Amacınız sadece fotoğraf paylaşmaksa eğer belki de bir instagram hesabı sizin için çok daha iyi olabilir.  Ya da sadece kısa kısa yorum yapmayı tercih edenlerdensiniz, bu sefer de twitterı tavsiye ederim. Benim söylediklerim, 140 karaktere de, instagramın bana vermiş olduğu alana da sığmaz, tek fotoğraf bana yetmez diyenlerdenseniz blog açmak o zaman oldukça yerinde bir karar olur. Hatta serdar k. Nın dediği gibi 140 karakterden fazla söyleyeceğiniz varsa bir facebook hesabı ya da bir blog açın.  
Eğer ne fotoğraf çekmeyi seviyorsanız, ne de yazmayı, o zaman neden blog açmak istediğinizi tekrar düşünün. Amacınız para kazanmak mı yoksa? Üzgünüm içerik yoksa para da yok ve içerik de özgün ve sürekli olmalı.

Sonraki aşama hangi blog servis sağlayıcısını kullanmak istediğinize karar vermeniz. Blogger, wordpress ve tumblr, hem en çok bilinenlerden. Daha varsa da ben bilmiyorum en azından .
Ben blogger kullanıyorum, o hep bahsettiğim eski bloğumda wordpress tercih etmiştim. Emilianata olarak Blogger kullanmamım sebebi ise daha çok iletişim kurabileceğim blogger olduğunu düşünmem oldu, takip ettiğim bloggerların yazılarına çok daha rahat ulaşabileceğimi düşünmüştüm. Bloggerın alt yapısı daha kolay, biraz kurcalayan herkesin rahatlıkla bir blog oluşturabileceğini ve kendisine hazır şablonlardan seçebileceğini düşünüyorum. Eğer hiç bilmiyorsanız blogger bu açıdan daha kolay. Wordpresste de hazır şablonlar var ama bir çoğu ücretli ve nedense insanlarda genel kanı wordpressin daha zor olduğu yönünde. Wordpresse yazılarımı telefondan bile yüklediğim olmuştu, yani aslında zor değil. Ama ben kullanmayalı çok değişmiş ve biraz kurcalamam gerekliydi. Ben yazı yazarken tablet kullanan azınlıktanım, evdeki laptopun ekranı çok büyük geldiği için taşımak ağır geldiği için kendime böyle bir çözüm buldum. Bloggerın apple uygulaması bana yetecek özellikte, sadece bazen link vermek için bloggera ayrıca bağlanmam gerekiyor. Fotoğraflarımı da tablete aktarıp oradan kullanıyorum. Çok pratik değil çoğu insana göre ama ahmetin tuşlara olan hayranlığını baz alırsak benim işimi oldukça kolaylaştıran bir çözüm oldu. Tumblr ise biraz daha ergen işi gelse de bana, bir fotoğraf ve kısa yazı paylaşımı tercih edenler için çok daha güzel. Bunun en güzel örneklerinden biri loylum’un her güne bir resim projesi.

Buna karar verdikten sonra isminize karar vermeniz gerekiyor. Blog yazmak konusunda başarılı olmak istiyorsanız, ( bunu ayrıca yazacağım inşallah) Bloğunuzu tıpki bir ürün, br marka gibi konumlandırmalısınız. Öncelikle hangi konulara yer vermek istiyorsunuz, bilgi paylaşımı olacak, yoksa sadece kişisel günlüğünüz mü? Bunların hepsini en başında detayladırmanız yararlı olacaktır ya da benim gibi sevdiğiniz her şeye yer vereceğiniz bir blog da olabilir. Benim bloğumun hikayesi şurada, ben bunların hiç birini yapmadan, sadece iç güdüsel bir şekilde yazma ihtiyacımdan dolayı bloğumu açtım. İsim aşaması bundan sonra ve yazacağınız konularla alakalı olabilir. Bu arama motoru sonuçları açısından işinize yarayacaktır diye düşünüyorum. 

Emilianatanın anlamını hala açıklamak zorunda kaldığımı düşününce , bazen depreşen yeni bir blog açmak istediğimi anlayacağınızı düşünüyorum.
Share this article with your friends.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder