Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu

23 Haziran 2015 Salı

Clasy- Pamuktan Nevresime Uzanan Yolculuk

Bilenler bilir geçtiğimiz ay CNR Expo, Ev Tekstili fuarına ev sahipliği yaptı,ancak fuar boyunca tatildeydim ben , o yüzden davet edildiğim bu fuarı ziyaret edemeyeceğim için üzülüyordum ki iniş yapar yapmaz soluğu fuarda aldım. Orada bir çok güçlü firmanın standlarını ziyaret ettim, içlerinden bir tanesi de Clasy idi.Yabancı gözlerle baktığınızı görür gibiyim :) İşin aslı, desenleri bu kadar başarılı, ürünleri bu kadar kaliteli bir ev tekstili firmasını henüz duymamış olduğumdan dolayı kendime biraz kızdım. Siz de aynı şeyi yaşamayın diye  Denizli'deki üretim tesislerini bu hafta sizler için ziyaret ettim.

Gördüğüm misafirperverliği, güler yüzü ve Denizli'nin mis -kelimenin tam anlamıyla!- havasını bir kenara bırakıp hemen size gördüklerimi aktarmak istiyorum. Üretim tesislerini, ofislerini karış karış gezdim, tüm detayları öğrendim :)

Clasy markasıyla ürünlerini sunan Aran Tekstil aslında 1993 yıllarda kurulmuş olarak gözükse de ailenin tekstille geçmişi daha eskilere dayanıyormuş, 1950'li yıllara... O yıllarda alım satım yapmışlar, gün geçitikçe güçlenmişleri kendilerini geliştirmişler. Tüm bunları öğrendiğimde Anadolu'da böyle kurulmuş nice köklü, işine, ülkesine değer veren, ülkesi için çalışan firmalar var da bilmiyorum, bilmiyoruz diye düşünmeden edemedim. Firmanın tarihçesine buradan ulaşabilirsiniz.

Daha önce üretim yapan bir firmada çalışmış, yani; üretimi yapan ben olmasam da ortaya bir ürün çıkarmanın tadını almış olmama rağmen bu kadar etkileneceğimi hiç düşünmemiştim. Ancak bu sefer ki çok farklıydı, modaya duyduğum ilginin bir gün tekstile de dönüşeceğini düşünüyordum düşünmesine ancak o dokuma tezgahlarının başında durup ipliğin kumaşa dönüşmesini seyretmek, görmek, o ses... aman Allah'ım dedim.  İnsan evinde kullandığı ürünlerin nasıl aşamalardan geçtiğini öğrenince, görünce o ürününün değeri de artıyor gözünde.


Aran Tekstil üretim süreçlerinin neredeyse hepsini bünyesinde yapıyor. Pamuktan nevresime uzanan bir yolculuk bu... Gezi de fabrika çevresinde ufak bir ahırda koyunlara selam verdik. Neredeyse işin kaynağına ulaştım; şaka bir yana Clasy ailesi hobi olarak hayvancılığa da ilgi duyuyor :) 


Her zaman en iyisi, en kalitesi diyerek hareket ettiklerini bizzat gözlerimle gördüm, çalışanların çoğuyla konuştum... İş taa iplikten başlıyor ve her zaman en kaliteli iplikleri seçiyorlar.Yalnız iplik seçmekle olup bitmiyor işler, sonrasındaki süreç de en azından iplik seçimi kadar önemli ve hassas. 

Üretimin çok farklı dinamikleri var, yaşadığınız en ufak bir sorun bir seriyi çöpe atmanıza ya da herhangi bir makinadaki aksaklık günlerce beklemenize yol açabilir ama Clasy canla başla çalışıyor, en iyi ürünü her zaman aynı kalitede sunabilmek için.Bu görmüş olduğunuz ekip, burada gördüğünüz insanlar, hepsi yaptıklarının sadece şirketleri için olmadığının farkındalar, ürettikleri her ürün ile ülke ekonomisine katkı sağladıklarının bilincindeler ve bunun bilerek, böyle güler yüzlü çalışmaları beni çok etkiledi. 

Atölye'ye girdiğimde ise karşılaştığım manzara ise harikaydı; Aran Tekstil kadın iş gücüne çok önem veriyor ve bu üretimin her alanında görmek mümkün oldu ve bununla da yetinmedim, onlarla çalışanla beraber görüştüm... Aldığım cevapların her biri burada bize değer veriliyor anlamındaydı. Kalabalık ortamlarda çalışanlar bilenler, herkesin memnun olması elbette ki mümkün değildir ancak herkesin güler yüzlü olması ve yaptıklarını ürünün ülkemize katma değer kattıklarının bilincinde olması, bu beni çok ama çok mutlu etti.


Sanırım bu yüzden her ürünlerinde bir güzellik var, üst kademeden alta herkes yaptığı işin öneminin bilincinde, herkes canla başla ama her şeye rağmen mutlulukla çalışıyor. Bu da ürünlerine yansıyor olmalı.
Fuar ziyaretimde hem kendim hem de oğlum için aldığım takımları ise her türlü zorlu koşula tabii tutuyoruz; Ahmet Eymen bu konuda çok çalışıyor :) Sonuçları bir süre sonra fotoğraflarla birlikte yayınlayacağım. Bu arada aranızda Clasy kullanan varsa bana e-maille ulaşsa harika olur. Sizin de yorumlarınızı merakla bekliyorum!

Share this article with your friends.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder