Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu

2 Şubat 2015 Pazartesi

Bunu bize biz yaptık


İsim vermeden anlatacağım ancak tüm yaşananlar  gerçektir.


Geçenlerde çok severek takip ettiğim, kitap paylaşımı yapan bir instagram hesabı fotoğrafını çalan bir hesabı ifşa etti.  İyi de etti, fotoğrafların izinsiz alınmasına çok karşı biri olarak ifşa etmenin bir nebze de olsa böyle olayların önüne geçeceğini düşünüyorum. Daha önce de çok başına gelmiş ama bu sefer durum farklı. Farkı şu; fotoğrafı çalan hesap bir tesettürlü ve hatta tesettüründen dolayı instagram fenomeni olmuş biri. Kendisinin de fotoğrafları izinsiz alındığında oldukça sert sözler sarf eden biri.


Yukarıdaki paragraftaki üç büyük yanlışı bulunuz.


Öncelikle instagram bir fotoğraf paylaşım sitesi ; böyle olması size kimsenin fotoğrafını izinsiz alma hakkı vermez. Benim de başıma geldi; en basit fotoğraflarımı bile izinsiz aldılar, defalarca kaldırın, kaldırın, kaldırın! , dememe rağmen de kaldırmadılar. Hatta onlarla en güzel fotoğraflar diye Facebook’ta albüm yapana bile denk geldim. En son momijili fotoğraflarımdan birini profil resmi yapana denk geldim, söylemeseler görmezdim de üstelik. Hayır arkadaşlar izinsiz alınan her şey hırsızlığa girer, birazcık kendinize saygı duyun ve almayın başkasının fotoğraflarını. İlla ki alacaksanız da izin isteyin, onu da beceremiyorsanız belirtin kimden aldığınızı… Bu çok zor bir durum değil ve yaptığınız da anlayışla karşılanacak bir durum değil.


Bunu yapan tesettürlü olunca insanın kafasında fazladan bir tüy dikeliyor açıkçası. Evet, ben dindar insanların da hata yaptıklarını, tesettürlü olunca insanların melek olmadıklarını fark edeli çok oldu ama yine de böyle bir davranışı hele ki tesettürlü bir instagram fenomeninin yapmasındaki mantığı anlayamıyorum. Sahiden, hangi cesaretle sizi takip eden binlerce insana böyle bir saygısızlık yaparsınız. Cahilliğinizi kitap fotoğraflarını izinsiz alarak sanki sizinmiş gibi paylaşımlarda bulunarak mı örtmeye çalışıyorsunuz. Sizi takip edenlerde de suç buluyorum. Onlar da gözlerini örtmüşler demek ki, onlar da bu seviyeden, bu edepten hoşlanıyorlar demek.


Burada beni en çok irite şeyi anlatmaya geldi sıra, fotoğrafın asıl sahibinin kırmızı ojeleri var ve haliyle insanlar sormaya başlıyorlar, oje mi o? Cevap ne olur dersiniz? Hayır, kına diyerek ört bas edilmeye çalışılıyor önce, sonra ojeye çok benzediğinden dem vurulunca, evet, oje ne size ne diye cevaplar ardı sıra. Son olarak cici internet fenomenimiz kimseye yaşam tarzına müdahale etmeye hakkı olmadığından kimseye bu cesareti vermeyeceğinden, herkesin haddini bilmesi gerektiğinden bahsediyor. Güler misin, ağlar mısın? O fotoğraf sana ait bile değil, hangi yaşam tarzından, hangi müdahaleden bahsediyorsun. Bu kadar mı inandırdın kendini yalanlarına?


Benim içim çok acıdı arkadaşlar, bu insanın kendini böyle komik duruma düşürmesine, fotoğrafın asıl sahibinin sayfasında tesettürlülere yönelik yapılan aşağılayıcı tutumlara çanak tutmasına, söylenen yalana, sonra da o kişiyi savunan, seven binlere acıdım biraz.

 
Böyle yapmayın nolur. Evet, tesettürlü olunca maalesef ki melek olamıyoruz, maalesef ki biz de insanız ve onlarca hatamız var. Ama sorumluluklarımız da var. Bizler istemesek dahi dini temsil eden insanlarız, islamı temsil ediyoruz. ‘Ama tesettürlüler de böyle, ama Müslümanlar da şöyle’ denilmesine mahal vermeyelim. Böyle şeyler söyleniyorsa da bunun sorumlusu bizi maalesef. Tıpkı bu örnekte olduğu gibi; bunu, bize biz yaptık.
 
Bu yazıyı yazmamın tek sebebi, bir ümit işte benimkisi, insanlar böyle davranışlarda bulunmadan önce bir nebze sonuçlarını düşündürme çabası. Belki akıllarına gelir de bu yazı sadece kendilerini değil, dolaylı da olsa tüm camiayı karaladıklarının farkına varırlar.


 
Share this article with your friends.

4 yorum:

 1. böyle bi foto hatırlıyorum oje diye kızmışlardı kadına kadın da kına demişti ama takipçileri daha çok yüklenmişlerdi ne istiyosunuz kadından kına da mı yakmasın falan. ama kitaplı mıydı ama aynı kişiden mi bahsediyoruz bilmem.

  kısa keseyim kına bile olsa insanlaru suizana düşürmesi doğru değildir kişinin. böyle yaparsam yanlış anlaşılır diye düşünmesi gerekir zaten. hele bi de çaldıysa bir de yalan söylüyorsa.. off..
  Öyle biri olmaktan sana sığınırım rabbim.

  YanıtlaSil
 2. Çok guzel bir konuya deginilmis fenomen olma cabalarinin uzerimizde biraktigi olumsuz sonuclarindan hesabida merak etmedik degil

  YanıtlaSil
 3. malesef hırsız her yerde hırsız, sosyal medyada yazılarımda, fotoğraflarımda devamlı çalınıyor, hatta üzerine blogumun adresini koymama rağmen kesip biçip kullanıyorlar malesef :(

  bende yeni bloguma beklerim;

  http://buseilehayat.blogspot.com

  YanıtlaSil
 4. Tesettürlü olmak sadece başına şal ya da eşarp takmak değil ki onlar sadece başı örtülü. Tesettür islamı yaşarken gerçekten kapalı olan hanımlara verilen isimdir.

  İnternette fotoğraf paylaşılınca ister istemez çalanlar olacaktır, patenti alınmadıysa hak da talep edilemiyor ne yazık ki..

  Kendi fotoğrafları çalınınca yırtınıp başkasının fotoğraflarını çalan biri gerçekten komikmiş. Ha bide önce kına deyip sonra oje sürdüysem sürdüm sanane tarzı çıkışması :) Kimliği oturmamış, karaktersiz biriymiş demek ki. Yazık kimbilir çocukluğu ve ergenliği nasıl geçti garibin..

  YanıtlaSil