Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu

9 Ocak 2015 Cuma

İyi Bir Kitap Okuma Lambası Nasıl Olmalı?

Emilianata'nın Kitaplığı bu ara çok aktif bir blog değil belki ama ben kitap okumaya ciddi vakit ayıran insanlardanım ve kesinlikle kitap okumak istediğimde önüme geçen her türlü engele sinir olurum :) Hayatımda okuyamadığım dönemler de oldu tabii. Ameliyat olduğum dönem kısa süreliğine, sonra yeni evlendiğimde biraz, Ahmet doğduktan sonra uzunca bir süre... Bu dönemlerde bazen sadece yeteri kadar kitap okuyamadığımdan şikayet etmişimdir :)Henüz bekar bir genç kızken babamla atışmalarımız en çok geç vakitlere kadar kitap okumam ve ışığın onların odasına kadar ulaşması olurdu. O ışıktan uyuyamazdı, ben okuyamadığımda sinir olurdum. O dönem bir okuma lambası aldım, ancak bu bildiğiniz madenci ışıklandırmasıydı. Güzel fikir, belki, ancak insanı sürekli rahatsız eden bir durumdu, hele onunla uyuya kaldığımda sabah alnımda lastik iziyle uyanıyordum. Öyle de sıkı ve sabit kalırdı, saçlarımı yolardı. 

Sonra şu okuma lambalarından çıkardılar. Ben bunları çoğu zaman aman kitabıma zarar verir diye tercih etmedim. (Bu modeli bilmiyorum, görsel webden alınmıştır.) Genelde piyasada gördüklerim çok kalitesizlerdi ve ucuz bir şey de almak istemiyordum.Evlendikten sonra bir süre abajurumun ışığıyla okudum ta ki sevgili eşim o ışıktan rahatsız olduğunu, uyuyamadığını itiraf edene kadar :) Sonra D&R'larda şunlara rastladım, yumuşacık, renkli, minik bir okuma lambası, muhtemelen kitabıma zarar vermez diye düşündüm ve aldım. Hatta ürün deneyimi bölümüne yazacaktım, ancak daha fotoğrafını çekmeme fırsat kalmadan sevgili oğlum bir sabah babasıyla vakit geçirirken, ben o sırada uyuyorum, okuma lambamı ele geçirmiş ve parçalamış. Geçmiş olsun dedim ancak aynısını alacak kadar da memnun kalmadım.
Sonra şu modele rastladım. Benden daha iyi bir kitap kurdu olduğuna inandığım bir arkadaşım için sipariş ederken, kendim için de sipariş ettim ve sonuç yine hüsran. Muhtemelen aldığım yerle alakalıdır; tam bir çin malı, tam bir kalitesizlik, ekran çizik, pil kapağı yerine oturmuyor ve ışığı gözümü çok yoruyor. Yani öyle her yerde övüldüğü gibi değil, alacaksanız deneyerek almanızı tavsiye ederim. 
Sonuç olarak ben de nasıl bir okuma lambası istediğimi madde madde paylaşma ihtiyacı duydum:

- Kitabımı yıpratmasın, nolur! Bu konuda hassasım biraz.
- Gözümü yormasın ama ışıklandırması da yeterli olsun. Mümkünse ışık kademe seviyesi olsun.
- Fiyat/ kalite optizimasyonu yeterli seviyede olsun. 
- Kırılmasın, dandik olmasın!
- Işığı yeterli olsun ama, etrafı değil kitabımı aydınlatsın.

Çok şey istemiyorum aslında. 

Kullanmadığım tek model gözlük şeklinde olanlar. Onlar hakkında yorumları değerlendirmek istiyorum ancak ben zaten miyop bir insan olarak gözlük takmamak için lensi tercih etmişim, gözlüğü ya okurken ya da lensin gözümü zorladığı zamanlarda takıyorum. 

Bu istediğim özelliklerde kitap okuma lambası bulanların müracaat etmeleri önemle rica olunur.
Share this article with your friends.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder