Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu

10 Kasım 2014 Pazartesi

Walter Mitty'nin Gizli Yaşamı

Hayaller, hayaller... Hayallerinizin peşinden gidin, sakın pes etmeyin gibi söylemlerin kulağımda çınladığı bir zamanda seyrettim bu filmi. Hayallerin ve onların gerçekleşme ihtimalleri üzerine kurulu bir film.Walter Mitty, Life dergisinde fotoğraf bölümünde sıradan görünümlü bir çalışandır. O kadar çok hayal dünyasında yaşar ki sürekli dalıp gider ve içinde bulunduğu anları kaçırır. Doğum gününde, işe gittiğinde ise firmanın küçülme kararı aldığını, artık online yayınlanacağını öğrenir. Yeni müdürler, Walter Mitty'ye oldukça acımasız ve dalgacı yaklaşırlar. Hayal dünyasında karizmatik, yakışıklı ve çekicidir, özel güçleri vardır. Gerçek hayata döndüğünde ise alınına parmakla fiske atılan bir adamdır.Hoşlandığı kadına açılmaktansa bir çöpçatanlık sitesinden ulaşmayı tercih eder, daha doğrusu yapabileceği tek yol budur ama bunu da pek başaramaz.

Son sayı için fotoğrafçının gönderdiği negatiflerde 25. kare eksiktir ve o 25. kare kapak fotoğrafı olarak isteniyordur. Ancak o 25. kare kayıptır, bulunamadıkça üst yönetimle ilişkileri gerilir, oyalamaya çalışır ve bir daha ki görüşmede o eksik kareyi mutlaka teslim edeceğimin sözünü veriri. Bunun üstüne iletişim kurulamayan fotoğrafçının peşine düşer. Hiç umadığı yerlerde, ummadığı şeyler yaparken bulur kendini. Ancak başarılı olamaz ve kovulur. Daha fazla anlatmak istemiyorum, merak ettiyseniz seyredin mutlaka. Oldukça hoştu. Hayal dünyası özellikle çok eğlenceliydi.Baş roldeki Ben Stiller güzel bir oyunculuk sergilemiş, çekimleri de çok beğendim. Ben bir film eleştirmeni değilim ama beni etkiledi. Özellikle sonunda saçma gelse de ağlayacaktım neredeyse. 

Filmi seyrettikten sonra öğrendiğim bir bilgiyi de paylaşayım: 1941 yılında yayınlanan James Thurber tarafından yayınlanan aynı isimle 191947 yılında uyarlanmış ve Ben Stiller kendine göre yorumlamış. Kitabını da okumak isterim inşallah.

Neyse ben hayallerim için biraz daha çalışayım en iyisi. Share this article with your friends.

1 yorum:

  1. Izlersem kendimden bir seyler okuyacagima neredeyse eminim. Anlattigin kadariyla bile kendime rastladim. Yasasin yalniz degilmisim ^.^

    YanıtlaSil