Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu

27 Kasım 2014 Perşembe

Sosyal Medya Nasıl Kullanılır, Nasıl Kullanılmaz?

Ortalıkta elini sallasan sosyal medya uzmanına çarptığın zamanlar, malumunuz, bu yüzden sosyal medya uzmanı diye adlandırmadan kendimi sadece iyi bir gözlemci olduğuma inanarak yazdığım bir yazı bu, baştan uyarayım. Sakın bu işin gerçek uzmanları bana kırılıp, kızmasınlar n'olur, ben bu işin sadece bir kısmı ile ilgili yorumlarımı paylaşıyorum.

Sosyal medya nasıl yapılır?Öncelikle elinde bir ürün, hizmet veya kanalı vardır ve sen bunu duyurmak istiyorsundur ve kendine sosyal medyayı aracı olarak seçmişsindir. Bloglar, popüler instagram hesapları, facebook vs vs kendine bir kaç kanal yani aslında bu kanalları kullanan etkin kullanıcılar seçersin değil mi? Amacın nedir o kişinin ulaştığı kitleyi kullanmak. Ancak unutulan ilk nokta acaba ulaşmak istediğiniz hedef kitle ile o kullanıcının hedef kitlesi acaba birbirine uyuyor mu? Bu dikkat edilmesi gereken şeylerden sadece biri aslında ve dikkat edilmediği takdirde sadece görsel ve yazılı bir mesaj vermiş olursun, ancak istediğin etkiyi muhtemelen yaratamazsın. İstedikleri o olumlu etkiyi oluşturduğunu sananlara, sosyal medyada gereksiz reklamların o malum hedef kitle tarafından nasıl karşılandığını gözlemlerini rica ediyorum, lütfen.

Diğer bir konu da bu kullanıcının gerçekte o hizmet ya da ürünle alaka derecesi gelir.. Bugün bir örneğine tekrar gelmesem belki de bu yazı hiç yazılmazdı... Her neyse dönelim konumuza. Takipçilerimn demografik özellikleri bile çok ilgiliyken tutup da sadece pembeli objeler içeren ve aslında sürekli aynı fotoğrafları silip silip paylaşan bir profilde ciddi gayet edebi değeri olan bir kitap tanıtımı yapmak ya da iş hayatında profesyonellerin ihtiyaç duyduğu bir ürünün paylaşılmasını sağlamak ne kadar etkili olur bilmiyorum açıkçası. Ya da direk soruyorum, istediğiniz bu mu sevgili sosyal medyacı arkadaşlar, hedefine hiç ulaşmayan ya da ulaşmayacak alanlarda tanıtım için paralar harcamak mı?Bir de yanlış kanal kullanılmasına ek olarak yanlış zamanda seçilen kanallar var. Beni en çok kızdıran bir diğer konu da aslında hiç kullanılmayan ve kullanılmayacak hatta kullanılması ciddi derecede sakıncalı olabilecek durumlarda tanıtım yapılması. Mesela hamile bir hanımın aslında hamilelerin ve emziren hanımların hiç ama hiç kullanmaması gereken bir detox çayının tanıtımını yapması... ve bunu sanki o anda kullanıyormuş gibi anlatması. Hayır kullanmıyorsun, neden kullanmış gibi anlatıyorsun? Hiç mi korkmuyorsun senin gibi bir hamişin tutup bir anlık gaflette kullanabileceğini... İşin diğer bir tarafı da onlarca beslenme uzmanının asla kullanmasın dediği içeriğe sahip bu bitki çayları için firmanın kullanabilirsiniz diye yönlendirme yapması. Firma ve blogger elele... İyi niyetli olarak uyaranların da yorumları tabii ki siliniyor hemen, olmamış gibi davranılıyor. Burada bahsetttiğimin firmadan gelen hediyeler için yapılan teşekkür paylaşımları da değil, umarım bu net bir şekilde anlaşılıyordur. 

Bunu zayıflama çabasında olduğunu bilinen takipçilerini da bu tarz paylaşımları sayesinde oluşturmuş biri paylaşsaydı bence çok daha etkili olurdu... Aklıma kazınırdı... 

Sonuç olarak hem o firma, hem de o kullanıcı/ blogger benim gözümde kesinlikle güvenilmez konumuna düşürdüler kendilerini. Bundan sonra kesinlikle ne o bloggerın anlattığına inanırım / takip ederim ne de o firmanın bir ürününü alırım, tavsiye ederim. Vermek istediğiniz izlenim buysa o zaman doğru yoldasınız. 


Hamileyken altın çilek sormuştum da kendim için kullanacağımı düşünüp vermek istememişti aktar. Ben ondan sonra yolumu değiştirip he o aktara uğradım, çünkü o benim için endişelenip, beni bilgilendirmek istedi, duyarı davrandı. 


Biraz tepkiliyim belki, belki o işler öyle yürümüyor diyeceksiniz. Olabilir, ben size kendi gözlerimden anlattım ve benim gibi gören onlar olduğunu biliyorum. Bana bu yazıyı yazdıran tek sebep de bu irite edici reklamın bir hamile profili üzerinden yapılması, hamile veya emdiren bir annenin dolayısıyla bebeğinin asla zarar görmesini istemem. Share this article with your friends.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder