Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu

9 Kasım 2014 Pazar

Portre: Annie Leibovitz, Life Through a Lens

Modayla en alakasız insanların bile ellerine bir moda dergisi aldıklarından onu karıştırmalarını sağlayan en önemli şey fotoğraftır. Fotoğraf bir iletişim yöntemidir aslında, kurgulanmış bir metindir. Nasıl ki bir metni okuyorsak gözlerimiz farkına varmadan o fotoğrafı da okur ve onunla ilgili bir yargı ediniriz.

Hani moda dergilerinde reklam diye atladığınız kısımlar var ya... Benim modayla alakalı olmadığımı düşündüğüm zamanlarda bile sırf fotoğraf olarak değerli bulduğum için o reklamları saklamışlığım vardır. Bunu ancak dosyalarımın arasında o fotoğraflara rastlayınca hatırladım, orası ayrı :) O kadar harika reklam fotoğrafları gördü ki bu gözler, üzerindeki logo olmasa çerçeve yapılıp asılacak cinsten. İşte o şahane fotoğrafları çeken isimlerden bir tanesi Annie Leibovitz!Leibovitz askeri bir üstte doğuyor aslında ve her şey ABD'li fotoğrafçının Japonya'ya ailesine ziyaret ettiği o dönemle ailesinin fotoğraflarını çekmesiyle başlıyor diyebiliriz. Bir sürü proje gerçekleştiriyor ama Annie Leibovitz'in ismini duyuran olayın kaynağı 1970 yılında Rolling Stone'a girmesi oluyor. Onu meşhur eden fotoğraf ise John Lennon ile Yoko Ono'nun o bilindik fotoğrafı oluyor. Bu fotoğrafın hikayesi şöyle: Annie Leibovitz aslında sadece Lennon'u çekmek istiyor çünkü Yoko Ono'nun o kadar ilgi çekeceğini düşünmüyor. Ancak Lennon ısrar ediyor ve fotoğrafçı fotoğrafı yeniden kurguluyor ve Yoko Ono' da Lennon ile kapak oluyor. Bu fotoğrafın önemi ise Lennon'un bu fotoğrafın çekilmesinden br sre sonra bir hayranı tarafından vurularak öldürülmesi oluyor. Böylece bu meşhur fotoğraf John Lennon'un vefat etmeden önce çekilimiş son profesyonel fotoğrafı oluyor. Fotoğrafı tekrar burada paylaşmıyorum, isteyenler googleyabilirler.  İşte bu fotoğraf aslında hala Annie Leibovitz'in en çok bilinen ve en önemli fotoğrafıdır.Fotoğraf demek bas-çek demek değil. Bizim çektiğimiz o yüzlerce fotoğraf belki de yıllar sonra sadece dijital bir çöplüğün parçası olacak ama böyle fotoğraflar muhtemelen daha çok uzun süre yaşayacak. Burada önemli olan fotoğrafı  kurgulamak... Bir metin yazarı gibi devreye girip, değişşiklikler yapmak. Tabi bu meşhur fotoğraf için olaylar dizisinde John Lennon'un vefatı da oldukça önemli yer tutuyor.

Annie Leibovitz 'commercial photographer' olarak adlandırılsa da aslında bir dönem savaş fotoğrafçılığı da yapmış bir isim. Bunun ona çok daha fazla derinlik kattığını düşünüyorum. Bir çok ünlü isimle de çalışmış aynı zamanda. Bunların arasında Michelle Obama, Angelina Jolie gibi isimler var. Vanity Fair linkinden çok daha fazlasına ulaşabilirsiniz. 
Benim en beğendiğim çalışmalarından biri de Alice In Wonderland temalı fotoğrafları oldu.

If 2008'de yayınlanan belgesel niteliğindeki videoda onunla çalışan isimlerin ismini nasıl telaffuz ettiğine dikkat edin lütfen. İşte bu dedirtiyor bana. O kurgu, o fotoğrafın sadece baskı olmaktan çıkıp, bir reklamın ötesine geçip sanata dmönüştüğü an, Leibovitz'in deklanşöre bastığı an... Bu videoyu  da bayılarak seyrettiğimi söylemeden geçemeyeceğim.

Share this article with your friends.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder