Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu

17 Kasım 2014 Pazartesi

Ninemin Dolabı

Bu hafta sonu yaptığın en güzel şey ne diye sorarsanız buna kesinlikle Ninemin Dolabı ile tanışmak oldu diye cevap veririm. Ben Ninemin Dolabı bloğunu ilk yazılarında denk gelip de okumuştum ancak sonra çok blog takip edemediğim bir dönem oldu ve aradan bayağı zaman geçti. Instagramda tekrar gördüğümde ise mütevazi ve şirin bir sayfa bekliyordu beni, hem de adına yakışır güzellikte:)
Aslında ben sadece blog yazmıyorum, abartmıyorum onlarca farklı proje üretiyorum, sanırım bu konuda biraz babama çekmişim. Üretiyorum üretmesine de bazen bunların üstüne yeterince eğilemiyorum bazen de olmuyor sadece :) Aklıma bir proje geldi ve Ninemin Dolabı ile bu vesile ile tanıştık. Aslında çok kısa bir süre görüşebildik yani bana göre kısaydı ama tadı hala damağımda. 
Ninemin Dolabı yani Nergiz'le tanıştıktan sonra o kadar ümitle doldum ki anlatamam. Nergiz bana yaptıklarından, Ninemin Dolabı ve kendi hayatı için gösterdikleri özenden bahsettikçe benim ilgim arttı. O kadar dolu, o kadar duyarlı ve ince biri ki dinlerken, nolur gitmesin, daha çok konuşsun, daha çok şey öğreneyim demek geldi içimden. Bunun tekrarını yapmamız lazım mutlaka! 
Dipnot olarak ekleyeyim, bilgi birikimi olarak, deneyim olarak çok ciddi bir alt yapısı var. Hatta şöyle söyleyeyim, fotoğraflarına bilinçli olarak profesyonel bir izlenim vermek istemediğini de benimle paylaştı. Bunun sebebini sonraki pragrafta anlayacağınızı düşünüyorum.
Ninemin Dolabı yine bir ihtiyaçtan doğmuş. Yalın, sade, giy çık ürünlere duyulan ihtiyaçtan. Bunu ben de çok hissediyorum. Tamam, hepimizin dolabında güzel kıyafetler var ama özellikle yazın acil bir işiniz olduğunda şunu mu giysem bunu giysem sıkıntısı yaşamıyor musunuz? Yok bunun boyu kısa, bu iç gösteriyor, bunun üstüne hırka giymem gerek gibi? Günlük ama güzel kıyafetler olsa, evden çıkmak daha kolay olsa mesela, güzel olmaz mı? :) İşte Nergiz ve Güzin bu sıkıntıları bitirecek ama aynı zamanda birbirinden tatlı ürünlerle Ninemin Dolabı'nı hazırlıyor. Baktığınızda 'bunu ben de yaparım' dediğiniz ürünler mevcut ama bunun bile bir amacı var; kadınların üretime daha çok dahil olmalarını sağlamak, kendi kendilerine yetebilmelerini ve ihtiyaçlarını giderebileceklerini onlara göstermek... Yani siz de yapabilirsiniz! Zaten kendisi de üstüne basa basa diyor ben tasarımcı değilim, kesinlikle tasarım değil yaptıklarımız. Gerçi şimdi tasarımcı arkadaşı Deniz ona ciciler çizip, tasarlamış :) Onlara da bayıldım. Eskiden kapanmak isteyen okurlar sorduklarında bazı yerleri önerirken çekiniyordum, artık güvenle önerebileceğim bir adres var, haberiniz olsun.
Ninemin Dolabı'nın bir kahramanı daha var Ulviye abla ancak atölyede üretim yaptırdıkları durumlarda da kadınların çalıştığı atölyeleri tercih etmişler, özellikle kadınların başında bulunduğu ve bu işten kadınların para kazandığı. Siz bilmezsiniz ama bir dönem kadın girişimcilerle röportaj yapmak istiyordum, öyle bilinen isimlerle değil. Sokaktan geçerken denk gelenlerle, sırf belki bir yerlerde hayallerini gerçekleştirmekten korkan kadınlar vardır ve onlara örnek olur diye düşündüğümden. Henüz nasip olmadı ancak Ninemin Dolabı'nın bu şekilde çabasını duyunca çok ama çok mutlu oldum. 
Geçenlerde Ninemin Pazarı'nı da düzenlediler ama bundan sonra inşaallah her pazar Kadıköy'de Ninemin Pazarı olacak. Sınırlı sayıda ürünlere ek olarak ikinci el ürünler de sunulacak. Tabii Ninemin Dolabı'ndan ürünleri deneyerek alma imkanıyla beraber. Bunu duyduğum andan itibaren büyük bir heyecan yaşıyorum. Bilenler bilir ben vintage ve ikinci el eşyaları severim. Ailem tarafından biraz garip karşılansa da :) Ciddi manada güzel ikinci el pazarları var aslında ancak ben hiç birine gitme fırsatı bulamamıştım. Nergiz'i o kadar sevdim ki sırf onu görmek adına Ninemin Pazarı'na gitmek istiyorum. Umarım bu etiklinlikleri büyür büyür ve bıkmadan, usanmadan onları ziyarete gelenler olur.Bana bu güzelim oversiz paltoyu hediye etiiler, kendilerine buradan tekrar teşekkür ediyorum. Bu paltoyla ilgili bazı planlarımız var ;) Bekleyin!


Share this article with your friends.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder