Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu

3 Kasım 2014 Pazartesi

Art: Merve Çağlar

Yeteneğe ve üretkenliğe duyduğum hayranlık çok başka. 'Ah keşke ben de yapabilsemden' çok öte bir durum bu. Çıkan eserin içinde kaybolmak, onun üzerine düşünmek, kendimce yorumlamak benim için çok büyük zevk. Hayatımın sonuna kadar bu döngünün içinde yer alabilirim, insanlar üretsinler ben keşfedeyim, yorumlayayım, sizinle paylaşayım. 

Her ay karşıma çok yetenekli olduğunu düşündüğüm çizerler, illüstratörler çıkıyor. Her birinde ayrı bir detaya vuruluyorum, bu sefer çok büyük eksiklik olduğunu düşündüğüm bir alanda 'eserler' ortaya çıkaran bir isimle karşınızdayım: Merve Çağlar.        


Sıklıkla bahsettiğim gibi muhafazakar kesimde artık tasarımcı sayısı daha çok, çok iyiler de var aralarında... Ancak illüstrasyon konusunda hala ciddi bir eksik var. Gözler kendine has çizgiler görmek istiyor, bazısının da kitap içerisinde karşısına çıkmasını... Sanırım bu eksiklik Merve Çağlar ile son bulacak.
Merve Çağlar henüz 1994 doğumlu, o kadar genç, o kadar heyecanlı... Allahım bu içindeki heyecan hiç bitmesin; çok daha iyilerini ortaya çıkarmasını da nasip etsin inşallah.
Küçükken dedesinin elma şekeri karşılığında ikna etmesiyle çizmeye başlıyor. Kendi tabiriyle dedesiyle ikisinin elma şekeri ülkesini çiziyor... Dedesini vefatıyla içine kapanıp biraz ara verse de sonra Anadolu Meslek Lisesi'nde Grafik Ana Sanat bölüm birincisi olarak mezun oluyor. Lise sondayken Mesut Eren ve Bahar Kılıç'tan burslu resim dersleri alıyor. Marmara Üniversitesi'ndeki tüm güzel sanat bölümlerini kazansa da o tercihini Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar'dan yapıyor. Şu anda ayakkabıdan eşarba kadar her şeyi tasarlayan Merve Çağlar, yurtdışıyla alakalı bi çok projede de yer alıyor. 


Çizgilerinde gelenekseli modernle birleştirmeye çalışan, floral desenleri etnikleştirmeyi sevdiği çizimlerinden rahatlıkla belli oluyor. Laf aramızda türban üzerine çalışmalar yapmayı hedeflediğini de söyledi bana:) Şimdi bile çizimlerini kıyafetlerinde kullanmayı seviyor. 

Kendini mutsuz bir çizer olarak tanımlasa da ben onun çizerken mutlu olduğunun farkındayım, yaptığını aşkla yapıyor ve bu aşk hiç bitmesin diyorum. Böyle yeteneklerin hak ettikleri yerlere geldiğini görmek beni mutlu eder.
Share this article with your friends.

2 yorum:

  1. Merve inanilmaz bir sanatci , genc olmasi askla bu ise gonul vermesi de bir o kadar muazzam , bir arkadasi olarak Merve'yi insahallah cok cok daha iyi yerlerde gorebiliriz. Sizde bu yazinizla ona destek oldugunuz ve onu tanimayanlari onunla tanistirdiginiz icin cok buyuk bir incelik yaptiniz :)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. İnşalah. Ben sadece yaptıklarını çok beğenerek takip ettiğim birinin çalışmalarına yer verdim :)

      Sil