Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu

10 Ekim 2014 Cuma

Kitap: Bir Dakika Yöneticisi

Kitap ve film bölümlerini geçen ay biraz ihmal etmiş olabilirim. Emilianata'nın Kitaplığı bir yandan ayda bir kitap da olsa olsun düşüncesiyle devam ederken buraya daha çok kişisel gelişime yönelik ya da kaynak kitap denilebilecek tarzda kitapları eklemeyi düşünüyorum. Normalde kişisel gelişim kitaplarına pek prim vermeyen biri olarak geçmişten gelmek istedim biraz. Sanırım henüz işletme okumadan önce bir yakınımın tavsiyesiyle kitaplığıma girmişti.İşletme öğrencilerine okutulsa ya da işletme sahiplerine verilen seminerlerde geçse ne de güzel olur diye düşündüğüm bir kitap; Bir Dakika Yöneticisi. İsmi mutlaka size fikir vermiştir. İngilizcesi de One Minute Manager olarak geçiyor. Yirmiden fazla dile çevrilmiş ve on iki milyonun üstünde satarak rekorlar kırdığı söyleniyor önsözünde. Elimdeki kitabın 1995 basımı ve ikinci baskı olduğunu özellikle belirtmek istiyorum bu durumda. Aslında bir serinin bir kitabı benim okuduğum, diğerlerine rastlamadım. Yönetim Geliştirme Merkezi Yayınları tarafından basılmış,yazarları  Kenneth Blanchard ve Spencer Johnson, tercümeyi Mehmet Özcan yapmış. 

İş dünyasında geçirdiğim yıllarda bazen tamamen zaman kaybı olduğuna inandığım toplantılar oluyordu. Özellikle böyle anlarda hatırlıyordum bu kitabı. Zamanının ne kadar değerli olduğunu anlayamayan insanlar beni üzüyordu. Bu zamanı şöyle kullanın diye anlatan kitaplardan değil, sadece her saniyenin değerli olduğunu, verimliliği telkin eden bir kitap.                                                                                     

Kendini iyi hisseden insanlar iyi sonuçlar üretirler. 


Açıkçası ben burada bahsedilen bazı öyküleri özel yaşamımda da kullanmaya çalışıyorum. İnsanları uyarmak istiyorsam, rahatsız olduğum bir konu olsa onu konuşuyorum ve sonra kaldığım yerden devam ediyorum. Bunu kine dönüştürmemeye çalışıyorum. Zamanımı olayı tekrar tekrar yaşamakla geçirmemeye çalışıyorum ve takdir ettiğim beni mutlu eden durumları da aynı içtenlikle, yine uzatmadan paylaşıyorum. Hem karşımdaki ondan memnun olduğumu sözle ve davranışla ifade etmemden mutluluk duyuyor, hem de ilişkimiz, elhamdülillah- daha sağlam oluyor. Bir iletişim becerisine dönüştürmeye çalışıyorum. 
Herkeste başarılı olma pontansiyeli vardır. Bazıları başarısız gibi görünürler. Onların bu görünüme aldanmayın. 


ve onlara potansiyellerini kullanma, ortaya çıkarma konusunda yardımcı olun, bunun için yönetici olmaya gerek yok. Bir arkadaşınızın bile sizin bu şekilde desteğinize ihtiyacı olabilir.

Özellikle yöneticilere tavsiye ediyorum bu kitabı. Araştırıp, bulun. Sahafları gezinmeyi ihmal etmeyin. İş hayatınızda kimse farketmese bile sizin etkisini görebileceğiniz değişiklikler olacaktır mutlaka. 

Share this article with your friends.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder