Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu

23 Eylül 2014 Salı

Bvlgari ve İkonik Serpenti Kolleksİyonu

Hazır bugün Bvlgari sadece kadınlara özel tasarlanan yeni kolleksiyonu Lvcea'nın lansmanını yapmışken ben de Bvlgari'nin geçmişinden ve ikonik Serpenti kolleksiyonunundan biraz bahsedeyim istedim. 
Bvlgari bu sene 130. yıldönümünü kutlamış, kökenleri Yunanistan ve İtalya'ya uzanan, mücevher tasarımına sarı altın ve renkli taşlar kullanarak büyük farklılık getirmiş bir marka. İtalyan yaşam stili tatlı hayat -dolce vita- yı felsefesi olarak tanımlıyor. Hatta, Bvlgari Uluslararası Başkan Yardımcısı Sabina Belli'ye göre Bvlgari mücevherlerinden birine sahip olmamız, tatlı hayat felsefini benimsediğimizin anlamına geliyormuş :)Sotirio Bulgari aslında Yunan asıllı bir Zanaatkar, eşkıyalık olaylarından kaçan ailenin seyyar gümüş işçiliği konusundaki son varisi. 1880 yıllarında temeli atılan markanın ilk mağazası 1905 yılında Roma Via dei Condotti'de açılıyor.Zamanla değişimler geçiren, bir dönem Fransız stilinden de etkilenen, ünlülerin gözdesi olan, önünde fotoğraflar çektilirilen markanın, Bvlgari'nin stili tam olarak 1960'lı yıllarda oturmaya başlıyor. İşte bahsedilen renkli taşlar ve sarı altın bu dönemde kullanılmaya başlanıyor. Düz ama hoş ana hatlar üzerinde stilize edilmiş sarı altın bir klasik haline bu dönemde geliyor. 1970'li yıllarda dünyaya açılan markanın ilk uluslararası mağazaları New York Fifth Avenue'da, daha sonra da Geneva, Monte Carlo ve Paris'te açılıyor. Özellikle bu dönem tasarımlarında antik Mısır'dan ve Tutankhamen etikleri fazlasıyla hissediliyor.  Bu yılları oldukça parlak geçirse de daha sonra duraklama dönemi geçiriyorlar. 1981 Yılında Francesso Trapani'nin CEO olmasına kadar sürer bu dönem, ancak Francesso Trapani agresif bir gelişim politikası izler, üst üste yeni mağazalar açar markayı bugünlere taşıyacak atılımlar yapar. " Kaliteyi sevmek ve onu satın almak için zengin olmak zorunda değilsiniz."

Bu sözü Gianni Bulgari şirketten ayrılmadan önce International Daily News' e verdiği bir röportajda söylemişti ve bu söz ve markanın takılabilir tasarımlarıyla firmanın hedef kitlesi genişlemiş ve misyonu da bu yönde olmuştur. 


1980'li yıllarda Parentesi, Docio Cuore, Boules, Gancio, Alveare tasarımlarıyla satışlarının üçe katladı. Bylgari, 1990'lı yıllarda lüks ürünlerde çeşitliliğe gidip, hediyelik eşya, gümüş sofra takımları, eşarp, saat ve parfüm üretimine de el attı. 1996 yılında iki yüzden fazlası mağazası olan Bvlgari büyük bir başarı örneği ve bu başarıda Trapani'nin emeği yadsınamaz. 

Efsanevi İtalyan marka 1995 yılında halka arz ediliyor. Ancak 2011 yılında LVMH yılında önemli payda hisse sahibi oluyor. New York Times'in 2011 verilerine göre marka değeri 5 milyar Dolar'ın üzerinde.


Serpenti kolleksiyonunda gelirsek, Bvlgari ilhamını yılandan alarak ilk olarak 1960 yıllarda bilezik ve saat tasarımıyla başlıyor. Yılan figürünü Sabina Belli, feminenliğin, tutkunun, tehlikenin ve gizemin bir karışımı olarak yorumluyor. İlk olarak 1960'lı yıllarda yılan figürü kullanılmaya başlanıyor ve bu figür günümüze kadar ulaşıyor. Klasik ve çağrdaşın mücevherde buluşması olarak da rahatlıkla adlandırılabilecek olan kolleksiyondaki yılan aynı zamanda sonsuzluk ve gücü temsil ediyor. Mücevherler de böyle değil mi? Bir gün sen ölürsün ama bir sonraki nesle kalacak kadar değerlidir, belki bir sonraki nesle de... Bu kolleksiyonla yılan figürü kadınsı bir şekilde tasvir ediliyor. Yılanın ürkütücü formu, zarafete dönüştürülüyor. Geçtiğimiz Mayıs ayında Bvlgari Zorlu center'daki mağazasında ikonik Serpenti kolleksiyonunun geçmişten günümüze yolculuğunu anlatan bir sergi düzenledi. Ben bu sergiye yetişemedim tabii, ama bu takip etmeme engel olmadı :) Lvcea kolleksiyonunu da çok merak ediyorum


Bvlgari has run out the new collection for only women today, I really wonder Lvcea collection details. I think it is of course wonderful! Besides it, I  wanted to summerize the Bvlgari and its iconic collection Serpenti... Elzabeth Taylor, Sophia Loren, Audrey Hepburn loved and weared Serpenti collection. It is more than a jewellery, the snake sembolizes womens power and mysterious. Inspiration of this collection is ancient Egypt and Tutankhamen. According to International Vice President Sabina Belli, Bvlgari's phylosophy is 'dolce vita' and when you one piece Bvlgari it means you alsa have the same phylosophy. 

Share this article with your friends.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder