Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu

9 Eylül 2014 Salı

Art: Betül Köroğlu

Onu düşündüğümde aklıma ilk gelen söz öbeği; genç yetenek. Çok klasik ama öyle. Çok genç bir yetenek ve çizimlerine henüz rastlamadıysanız bence çok şey kaçırıyorsunuz. Ben gördüğümden beri hayran hayran izliyorum, dönüp tekrar tekrar bakıyorum. Keşke daha önce fark etseymişim diyorum.1994, Samsun doğumlu. Samsun Kız Meslek lisesi Mezunu, hala 19 Mayıs Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümü'nde okuyor.  Mimar Sinan Moda Tasarım için hazırlanıyor. Böyle yetenekli bir kalemin tasarladıklarını, çizimlerini görmek fikri bile ciddi anlamda heyecanlandırıyor. Çünkü her tasarımcı çizim konusunda yeterince donanımlı değil maalesef. Halbuki tasarımın tüm aşamalarında önem teşkil eden bu çizimler yetenekli bir elden çıktı mı bir sanat eseri haline geliyor. Moda tasarımlarını eskizlerde görmeye bayılıyorum, biraz da imrenerek bakıyorum. Eğitimini alsam ben de yapabilir miyim diye bir soru, bir kurt içime düşüyor ama bir de bu işi yeteneğiyle bezetenler var ki insan eline kalem almaya utanır. Betül de onlardan biri kesinlikle. Çizimlerini satın alırım, odamın duvarına asarım, öyle beğendim, öyle içime dokundu. Kendine ait bir stili var, hele yanaklarda kullandığı o yuvarlaklar, en neşeli fotoğrafa bir garip bir hüzün katan cinsten. 
Instagram profilinde çizimlerini müziklerle beraber paylaşıyor. Çizimleri de seçtikleri müzikler gibi çoğu zaman hüzünlü... Edith Piaf dinleyen bir insan o hüzünden nasıl nasibini almasın!... Siz de takip edip o sahici hüznü görebilirsiniz, geceleri içinize akıtabilirsiniz. Belki o hüzün içimizde kaybetmek üzere olduğumuz insani yanlarımızı yaşatır. Firda Kahlo ve Virginia Wolf benim yaşamlarından çok etkilendiğim iki insan. Onları görünce göz bebeklerim iyice büyüdü. O hüzün bu kadar mı gerçektir, bu kadar mı güzel yansır kağıda...
Bu gözlerin gerçekçiliğini unutmamak lazım. Yetenek işte tam da burada yansıyor. 
Herkes çizebilir, disiplinli bir şekilde çalışan herkes bir şeyler yapabilir. Buna inancım tam. Ama şu su götürmez gerçeği unutmamak gerek, yetenekli insanlar herkesin arasından sıyrılır.Onların bir de stili vardır, kendine has dokunuşları, yapıları, ben burdayım diye bağırmaz ama sen tanırsın. 

Bir gün Betül'in tasarımlarına bir yerlerde rastlarsam bu yazıyı hatırlar ve mutlu olurum. Beni çizdikleriyle böyle heyecanlandıran birini çook önceden gördüğüm için mutlu olurum. 


Share this article with your friends.

4 yorum: