Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu

5 Ağustos 2014 Salı

Portre: İslam Dünyasının Aykırı Mesajı

Bazıları vardır ki ne yaparsa yapsın dikkat çeker, bazıları da var ki ne yaparsa yapsın ilgi çekemez. Sanatçılar için de geçerlidir bu, bazı sanatçılar var ki her yaptıkları olay olur, bazıları da hak ettiği ya da istediği ilgiyi bir türlü göremez. Bir süre sonra silinip giderler, belki de yıllar yıllar sonra ilgi çekerler. Ben yaşamı boyunca hakl ettiği ilgiyi görememiş bir sanatçının eserlerinin vefatından sonra değer kazanmasını oldukça üzücü buluyorum.

Sarap Maple ise ne yaparsa yapsın dikkat çekenlerden ama zaten yaptıkları da dikkat çekmeyecek gibi değil! Her yaptığı tepki topluyor ama zaten bir sanatçının en çok istediği şeylerden biri de ilgi çekmek, eleştiri almak hatta takdir görmek, kimse inkâr etmesin. İnsanlar görünebilir olmak ister, bu durum doğasında var. Bunun yanısıra bir sanatçının her eserinde bir mesaj vardır ve bunun ulaştığını görmek ve yanıt alabilmek önemlidir. Her ne kadar onun aldığı cevapların çoğu tehdit içerse de. Sanatçı Müslüman bir Kenyalı anne, Britanyalı Hristiyan bir babanın melez meyvesi, daha çok genç; 1985, Eastbourne  doğumlu. Sanat eğitimini Kingston Üniversitesi’nde alan  Maple’ın  2007 yılında Saatchi Gallery’den almış olduğu bir ödülü de var. İki farklı kültürü bünyesinde yaşatmış bir Müslüman ve sadece kendi inancını değil de sanki kendi inancına sahip olanları da sorgular gibi biraz. Kendisini cesur olarak tanımlamak oldukça mümkün. Yaptıkları ise tabii ki  İslam dünyasının tepkisini alıyor. Eserleri ne İslam dünyasının gözünden ne de inançları sorgulayanların ilgisinden kaçabilir. 

Gelelim Sarah Maple’ın yapmış olduklarına…

Yaptığı işler için “Benim işlerim çift kimlikli olmam üzerine, Britanyalı birinin kızıyım ve Müslüman bir annem var. Bu iki kültür arasındaki zıtlığın kadınlık kimliği ve günümüzde birden fazla şartlandırılmaları üzerinden düşününce serinletici hatta mizahi bir yanı var.” diyor. Maple asla Müslümanları gücendirmek istemediğini belirtiyor. 2003 yılının Ekim- Kasım aylarında Salon Gallery’deki sergisi de oldukça tepki topladı. Hatta bazı saldırılarda bulunuldu, ölüm tehditleri, şiddet içeren e-postalar aldı, o ise açıkçası bu tepkilere alışkın olmalı. Çünkü tüm yaptıkları aykırı, özellikle İslam dünyasını kışkırtmaya yönelik, her ne kadar yaptıklarının tamamen kişisel olduğunu savunsa da… Verilen  yanlış tepkileri tüm Müslümanlara yıkmak doğru değil tabii, ama ciddi bir şekilde sert tepkiler aldığı da bir gerçek. Bu yüzden Britanya Müslüman Birliği’nin yaptığı açıklamada ifade özgürlüğüne önem verdiklerini ancak bu serginin tahrik edici öğeler içerdiğini yine de buna rağmen tepkilerin seviyeli tutulması gerektiği açıklamasında bulundu…Haram adlı tablosunda kendini kucağında başörtülü bir şekilde, bir domuzla resmediyor Maple ve bu resim için psikolojinin verileriyle düşündüğünü, Kuran’ın  hiçbir canlıya nefrete çağırmadığını ancak Müslümanların pis olduğu gerekçesiyle domuzdan nefret ettiklerini  ve kendisinin bir Müslüman olarak Allah’ın yaratmış olduğu hiçbir canlıdan nefret etmediğini söylüyor. Anlayacağınız üzere kendisi bir tezatlar kraliçesi! Sarah Maple’ın bir başka dikkat çeken eseri ise yine kendisini başörtüsüyle ancak göğüsleri açık şekilde çizdiği resim. Bu resimde kendi göğsünü kullanmadığını , kendisini annesinin baş örtüsüyle resmettiğini, kendi göğsü yerine Kate Moss’un göğsünü resmettiğini ve bunu Müslüman olmasından dolayı ve annesini kızdırmamak için yaptığını söylüyor. Bu resimde de Müslüman bir kadının da ahlaksız ve sevimsiz olabileceğini ve bir Müslümanın ancak kalbiyle inanabileceğini söylüyor. Sarah Maple’ın zaman zaman kendini eleştirdiği zaman zaman da inançları sorguladığı daha birçok eseri var.
Sarah Maple İslami çevrelerden aldığı tüm tepkilere ve hatta bazı fanatik kesimlerden aldığı ölüm tehditlerine rağmen yaptığı eserlerin arkasında duruyor ve vazgeçmiyor.  

En son 2014 yılında God is a Feminist adı altında topladığı çalışmaları Golden Threat Gallery'de sergilendi. Yaptığı eserler için doğu ve batı  kültürleri arasında bir köprü görevi gördüğüne inanıyor.  Şu an hala dünyanın en önemli başkentlerinde sergiler açan sanatçı adından daha çok bahsettireceğe benziyor.

Share this article with your friends.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder