Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu

4 Ağustos 2014 Pazartesi

Kitap: Moda Okulunda Öğrendiğim 101 Şey

Modaya, tasarımlara, tasarımcılığa ilgi duyuyorsanız, bu konuda eğitim almak gibi bir fikriniz varsa eğitim almaya başlamadan önce edinebileceğiniz kitaplar kategorisinde bir kitapçık, Moda Okulunda Öğrendiğim 101 Şey.Bir başucu kitabı niteliğinde kısa kısa notlar niteliğinde hazırlanmış bir kaynak. Kısa kısa notlar dediysek ben hepsini birbirinden yararlı buldum, bazen aa bunu bilmiyordum dedim, bazılarını da eşimle bile paylaşmak istedim. Modanın tarihinden tutun, modacıların yol gösterici sözlerine, bazı tasarımcıların çıkış noktaları ve amaçlarına, kumaş detaylarına, terimlere yer veren bir kitap. Bazı terimleri çok rahat kullanıyoruz ama aslında ne kadar doğru, bunu bilmek gerek. 

Bana modayı niye sevdiğimi de şu sözle hatırlattı: 'Moda sanatı yaşama biçimlerine çevirme çabasıdır.' Sir Francis Bacon'a ait bu söz. Onlarca not aldığım, bazı yerlerini işaretlediğim, insanın kendisine tasarımcı demeden önce destur edinmesi gereken yerleri paylaşan bu kitabı özellikle zamane tasarımcıları mutlaka okumalı. Tabii ki iş bununla bitmiyor ama başlangıç için iyi bir seçim. 

Kendime ve henüz okumamış olanlara not babında şunları paylaşmakta yarar var:

* Bir moda tasarımcısı elbise tasarladığı müşteriyle ilgili birçok şeyi bilmek zorundadır.

** İyi tasarlanmış bir giysi, yanlış kumaşta kesildiği için yok edilebilir. 

*** Başarılı bir tasarım, kavramsal olarak tahrik edicidir.

**** Eğer tasarladığınız giysinin nasıl dikileceğini bilmiyorsanız, hiçbir şey tasarlamamışsınız demektir. Optimist Yayınları tarafından basılan bu kitabın yazarları, Alfredo Cabrera ve Matthew Frederick. İllustrasyonlar da yine Matthew Frederick ve Taylor Forrest'a ait, çevirisini de Barbaros Şansal yapmış. Optimist yayınlarının bu tarz kitaplarını yararlı bulduğumu da eklemeden geçemeyeceğim.

Önceki ay hangi kitap hakkında yazdığımı merak ediyorsanız ve yeni bloğum Emilianata'nın Kitaplığı'na eklediğim son zamanlarda okuduğum tüm kitaplar için tık tık! 
Share this article with your friends.

1 yorum:

  1. hoşuma gitti. tam kütüphanemde chanellerin yanında durmaklık bir kitap ;)

    YanıtlaSil