Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu

18 Temmuz 2014 Cuma

Film: The Purge / Arınma Gecesi

Bu filmi izleyeli çok uzun zaman oldu aslında ama bugün aklıma geldi.

Kısaca özetlemek gerekirse, senenin bir günü arınma gecesi olarak ilan edilmiştir. Bu gece dileyen dilediğini öldürebilmekte ve bunun hiç bir cezası yok. Böyle bir uygulamanın nedeni ise artık hapishanelerde yer kalmaması... Hükümet suçlularla artık başa çıkamayınca böyle bir  yöntem uyguluyor. Bu gece boyunca polisler, hastaneler görev yapmıyor. Herkes kendi başının çaresine bakıyor. Böylece dünya kalanlar için daha yaşanılabilir bir hale geliyor. Arınma gecesi bittikten sonra herkes refah ve huzur içinde yaşamaya devam ediyor.  Biri arabanıza mı çarptı? Arınma gecesini bekleyin. Mahallenizde oturan evsizler mi var? Arınma gecesini bekleyin. Yan komşunuzun sizden daha zengin olması sinirlerinizi mi bozuyor? Arınma gecesini bekleyin.
Kahramanlarımız James ve Mary, arınma gecesini James'in kendi güvenlik şirketi tarafından oluşturulmuş olağanüstü bir güvenlik sistemiyle korunan evlerinde sakin bir şekilde geçirmeyi planlarlar ama işler istedikleri gibi gitmez. 

Filmin kurgusu bunun üzerine olsa da bana asıl anlattığı şey, her insanın içinde kötülük ve iyilik olduğuydu. Aslında bir gerilim/ macera filminden çok öteydi benim için. Yine bana kimseye ama kimseye güvenmemem gerektiğini anlatan bir film. Maalesef ben seyredip de bu sadece bir film diyebilenlerden değilim, etkileniyorum... Her neyse film bir insanın iyi gözükse bile eline fırsat geçtiğinde nasıl bir caniye dönüşebileceğini zaman zaman gerçekçi bir dille aktarmış. 
Film düşük bütçeli bir filmmiş bu yüzden sabit bir mekana bağlı kalmış. İnsanlar böyle yaratıcı bir fikrin sabit mekanda çekilmesine anlam veremeyip ciddi eleştirilerde bulunmuşlar. Beyaz perde puanı da oldukça düşük geldi bana, ben daha fazla değer biçtim. Imdb puanı ise 5.5. Yönetmen, James DeMonaco, oyuncular ise Ethan Hawke, Lena Headey, Max Burkholder. 

Seyredelim mi diyenlere, seyredin derim. Ama yok gerilime çok katlanamam diyorsanız, merak etmekle yetineceksiniz. 

Şu zamanda savaşlar da öyle sanki, arınmak istiyorlar insanlar, nerede zayıf güçsüz bir halk var, güçlüler birleşip saldırıyorlar onun üstünde. Diğerleri de ya seyrediyor, ya aman bana bir şey olmasın durumunda kalıyor. Korumaya çalışanlar da zarar görüyor. Merak ettiğim şey, bu insanların yeterince arınmaları ne zaman son bulacak? Share this article with your friends.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder