Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu

16 Mayıs 2014 Cuma

Soma' da Babasız Kalan Çocuklar

Günlerdir yaşadığımız acının tarifi yok. Ağlamak, dua etmek arasında gidip geliyorum. Bir yanda yardım çabasında olanlar, bir yanda da siyaseten değerlendirenler. Lütfen, önce şu acıyı paylaşalım. Onların acısı tazeyken herkes yardım çağrısında bulunur/ koşar.  Şu anda yapılan her türlü yardım elbet iyi gelir, ama yetmez. Önemli olan el ayak çekildiğinde de onlara yardım etmek, yalnız değilsin, ben varım demek. Inşallah onlardan biri ben olurum, belki siz de olursunuz. 

Sevgili Yeşim Mutlu aracılığıyla duyduğum bir gruptan bahsetmek istiyorum. Bu grup maddi destekten öte bir şeyler yapmaya çalışıyor. O sadece aracı, kendisine tanımadan olan güvenim ve birilerine el ayak olabilme isteğim bu gruba ben de dahil olmalıyım dedirtti. O çocukları yalnız bırakmayalım, birlik olalım. Lütfen ama lütfen samimiyet sorgulamayın, bir şeyler yapmaya çalışan insanların heveslerini kırmayın, destek olun, kim olduğu, inancı, düşüncesi  önemli olmamalı. Bari bu konuda ötekileştirmeyelim, lütfen! 

Yasemin Hanım'dan gelen mektubu olduğu gibi paylaşıyorum.

Gece eve geldim. TV de Soma daki olayları gördüm.
Bir anda olayın ne kadar büyük ve vahim olduğunu hissettim.
Ben Babamın şehit olduğu haberini aldığımda 12 yaşındayım. Hava kuvvetleri mensubu idi.
Babamın cesedini göremedim. Yanarak hayatını kaybetmişti. İşte bu yüzden yıllarca benim babam bir gün çıkıp gelecek diye kardeşlerimle bekledik.
Bu duyguyu iyi bilirim. Acı yaşandığı en sıcak anlarında yanınızda birileri varmış gibi duruyor.
Ama sonra bir de bakıyorsunuz etrafınızda hiç kimse kalmamış. O anda size ödenen yardım paraları bütün hayatınıza mal ediliyor.
Oysa gerçek hiç öyle gelişmiyor.
İşte bu yüzden ben olana değil, olacaklara bakarak babasız kalan çocukların kaderi asla babaları gibi o maden ocaklarına çaresizlikten girmek olmamalı dedim.
Bu yüzden bu grubu kurdum. Amacım çocukları ailelerinden ayırmak değil. Onlara bir sıcak istikbal planı yapabilmek. Kendilerine güvenmelerini sağlamak.
Bu gibi durumlarda ailenin travması çok büyük olur. Biliyorum. Bu yüzden bir psikolojik destek grubu da kurmaya çalışıyorum. Bir günlük değil. Uzun süreli. Gerçekten yaraya merhem  olmaktan öte . Yarayı iyileştirmek arzusundayım. Bunu tek başıma yapamam.
Çok zenginim , hiç kimsenin olmadığı kadar zengin, etrafımda benim duygularıma ve fikrime yürekleriyle ve çözümleriyle katılan binlerce insan var.
Annelere meslek edindirmek istiyorum. Çocuklarına aş olacak parayı kazanabilmeleri için.
Onların hiç birini devlet kapısında gelecek yardım paralarını beklerken görmek istemiyorum.
Onurum kırılır bir kadın olarak bu ülkede 400 aileyi hayata katamazsak.
İşte bu kadar

Yasemin Tutal

Grubun para toplamak vb amacı yok. Çözüm üretmek ve çocuklara gelecek sağlamak birincil 

Grubun facebook adresi de bu


Ben vatandaş olarak kendimi sorumlu hissediyorum. Ekmek derdinden yerin binlerce kat altına giren babaları unuttuk zamanında, bu çocukları unutmayalım.
Share this article with your friends.

2 yorum: