Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu

12 Temmuz 2012 Perşembe

Suriye'den Sevgilerle

Merhaba,

Uzun zamandır internet bağlantım nedeniyle evden yazı yazamıyordum doğru düzgün, bugün sonunda o konuya çözüm bulabildiğime inanıyorum ve işte karşınızdayım. Tabii böyle olması paylaşımlarımı da kısıtlıyordu artık daha rahat olacağımı ümit ediyorum, inşallah sağlığım, gücüm, kuvvetim el verdiğince aklımdaki tüm yazıları paylaşacağım.

Aslında tatil dönüşü ilk yazı çok başka olacaktı ama bu akşam gittiğimiz alışveriş merkezinde tanıştığım güzel bir insandan bahsetmek istedim.

Bu aralar fark etmişsinizdir, İstanbul turist kaynıyor. Aslında her sene, her sezon olan bu durum son bir kaç senedir farklılaştı biraz. Bizim bildiklerimiz bir elinde fotoğraf makinesi, diğer elinde harita olan Avrupai turistlerdi ve çoğumuz onlara sempatiyle bakıyorduk. Son zamanlarda ise gündelik yaşam alanlarımızda, alışveriş merkezlerinde, caddelerde, restaurantlarda Arap turistleri görmeye başladık, ee tabi bizim gibi alışveriş yapan aslında bize benzeyen ama kendince farklılıkları olan insanları çevremizde görmek hoş doğrusu. Ama çoğu kasalarda iletişim problemi yaşıyor, bazen uzaktan gözlerken gülümsemize bazen de keşke biraz İngilizce bilse de yardımcı olsak dememize neden oluyordu bu durum. Bu akşam da bezer olayları yaşadık aslında ama İngilizce biliyorlardı.

Alacaklarını kasiyere anlatmaya çalışırken kasiyerin İngilizce bilmemesinden dolayı mağdur olmaktan korktuğunu fark ettim, o arada ben yardımcı olmak istedim. Bunun üstüne olan ufak sohbetimizden keyif aldım, kendisine fotoğrafını çekmeme izin verip vermeyeceğini sorduğumda bana olumlu yanıt verince ben tabi ki çok sevindim ve bloğumdan bahsettim ona. Bir anda çok güzel bir iletişim oluştu aramızda ve sohbet koyulaştı.Suriye'den geçici bir süreliğine buraya geldiklerini, akrabaları için endişelendiğini anlattı bana ve ben de duyduklarımızdan dolayı ne kadar üzgün olduğumuzu anlattım. Tüm bu konuşmaların arasında bloğumun kartını da verdim ve bloğumda fotoğrafını paylaşacağımdan bahsettim. Yukarıda da dedim ya bir anda o kadar güzel anlaştık ki o kadar mutlu oldum ki onunla konuşmaktan birbirimize telefon numaralarımızı verdik, facebook ve twitter hesabı derken babası da geldi yanımıza ve bize Suriyede'ki işlerinden bahsetti.

Bir anda kendimi yıllardır tanıdığım birini görmüş gibi hissetttim, normalde ben insanlara güvenirken bile güvenemem yani ne bileyim herkese sıcak davranırım belki ama hep bir mesafem olur, bu sefer bir konuda o noktayı aştığımı hisettim. Ortadoğuyla olan akrabalığımı hissettim, çünkü benden çok farklı değildi. İçimde ona karşı duyduğum sevgiyi anlatmak zor geliyor ama kan kaynaması dedikleri bu olmalı diye düşünüyorum:)

Ben bir kabalık edip, tatil amaçlı mı geldiğini sordum durumu unutup:( o da bir süreliğine burada kalacaklarını söyledi. Kaldıkları yerde bana çok yakın, Allah nasip ederse arkadaşlığımla da olsa kendilerine yardımcı olmak istiyorum. Çok şükür zor durumda değiller, kaldıkları yer iyi, ancak kalacak yer için dahi sıkıntı çeken binlerce Suriyeli var...Bu arada kendisi Arapça öğrenmek isteyenlere yardımcı olmak istediğini ya da küçük çocuklara Kur'an öğretebileceğini bu konuda tandığım kimse olup olmadığını sordu. Bir arakadaşım Arapça öğrenmek istiyordu ve çevremizde Kur'an öğrenmek isteyen çocuklar olabileceğini söyledim. Bu konuyla ilgili de iletişime geçeceğiz:)

Bu arada tevafuk da oldu, Meyye bloğunda humustan bahsetmişti, ancak ben yediğimi bir türlü hatırlayamadım:) Yemediğimi de:) Belki bir gün bize davet edersem bana humus yapmasını öğretmesini de isteyebilirim.

Akşamımın güzelleşmesini sağladı kendisi, güler yüzüyle, sıcak tavrıyla. Daha önce de söylemişimdir, gülümseyerek dünyayı değiştiremeyiz belki ama birinin gününü güzelleştirebiliriz. Bugün olan da bu oldu işte:)

Sevgiler.


This night I met a very cute girl from Syria, her name is Alaa and I requested to take a picture of her. We liked each other instantly :) and just wanted to be friends, she has a wonderful smile and when I look her face I remember my old pen pals...:) I am very glad to meet her. She can help teach you Arabic and can teach reading Quran to small children, If you need I will inform her for the details. This night her smile make us feel good. Thank you Alaa, I hope we will meet very soon! 

Please pray for people from Syria, do not think you can do nothing... Love.

Share this article with your friends.

1 yorum:

  1. çok güzel bir kaynaşma olmuş canım. ne mutlu senin adına

    YanıtlaSil