Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu

25 Temmuz 2012 Çarşamba

Lomo

İnstagram çıktı çıkalı herkes kendini fotoğrafçı sanıyor lafı dolaşıyor ortalıkta ama aslı öyle değil, dijital makineler çıktı çıkalı herkes kendini fotoğrafçı sanıyor :) Fotoğrafı deliler gibi sevmeme rağmen artık beni instagram kesmiyor. Tamam, hala girip neler çekmiş diye baktığım insanlar var ki onların büyük kısmı profesyonel makine kullanıp öyle instagrama yükleyenler ama yine de beni kendi fotoğraflarım açısından beni tatmin etmiyor. Sanki bir kısır döngü, bir sıkıcılık bulaştı. Zamanında fotoğrafa deli gibi merak salmış biri alarak bu kadarını söyleme hakkını görüyorum:) Çektiğim fotoğraflar beni eskisi kadar mutlu etmiyor. En son tatilimde eşim bile hayret etti bu duruma gerisini siz düşünün artık:) Tabii bunun nedenleri var, fotoğraf makinemin bataryası bozuldu sanırım, yeni fotoğraf makinesi almak istiyorum, bir de artık enerjim kalmadığından sanırım odaklanamıyorum ve bu yüzden iyi fotoğraf çekemiyorum sanki. İş makinede değil çeken kişide bitiyor yani :) Belki de benim görüşüm gelişti ve artık daha iyisini yapmayı hedefleyen bir aslan yatıyor yüreğimde kim bilir:) 


Önümüzdeki ay doğum günüm olacak ve ben her sene doğum günümde kendime ufak tefek bir hediye almayı nedense adet edindim, sanırım bu benim kendime değerlisin dememin bir yolu oldu:) Bu sene bir şey almayı hiç düşünmemiştim aslında ama dün akşam aklıma bir anda bir lomo deldi :) Bu sene için güzel bir hediye olabilir belki de :) Tabii enerjimi toplayıp Serdar'ı Ekrem sokaktaki Lomgraphy'nin şubesine gitmeyi başarabilirsem... 


Peki Lomo nedir:)  Lomo aslında basit bir minyatür analog makine ve çeşitleri var. Lensti, flaştı da uğraşmıyorsunuz üstelik, kullanmasının da oldukça kolay olduğunu duydum hep :) Fotoğrafçılık git gide dijitale kayarken, biz her bir adımımızı belgelerken, torunlarımıza çok ciddi ama belki bir o kadar da gereksiz bir fotoğraf arşivi bırakırken analoğun tadından vazgeçmeyenler için birebir. 

 

 Zamanında fotoğrafçı arkadaşlarımdan birinin "lomo al, lomo al, al onu, onu al" tavsiyelerini dinlemediğime şu aralar ayrıca pişmanım, çünkü o zamanlar 35liraya satılan bir lomo'nun son yıllarda popülaritesinin artmasından dolayı şu aralar 500-750 lira satıldığı söyleniyor.

 Lomoların güzel taraflarından biri de fotoğrafların sürprizli ve eğlenceli olması. Çektiğinizi sandığınız renkler olduğu gibi görünmeyebilir:) Lomo fotoğraf makineleri, yüksek satürasyon, kasten bozulmuş renkler , aynı kareye üst üste iki fotoğraf çekme gibi özellik ve yöntemlerle çektiklerinizi farklılaştırıyor. Daha hiç denemedim ayrıca çeşitleri konusunda şimdilik oldukça da bilgisizim ama araştırmalara başladım bakalım, gönlüme göre bir makine bulabilecek miyim :) Belki de bu postun devamı gelir:)


Share this article with your friends.

5 yorum:

 1. İlk defa duydum desem inanır mısınız?

  YanıtlaSil
 2. Yazını okuyup merak ettim ve hemen google amcaya sordum meğer benim o tlbr senin, bu tulumbr benim dolaşıp topladığım şeker gibi resimlerin kaynağıda Lomoymuş :D Bende sahip olduğum iki foto makinenin altını üstne getirip acaba bir ayar sayesindemi resimler böyle çıkıyo diye deliye dönmüştüm :D Sayende öğrenmiş oldum :D

  YanıtlaSil
 3. ben de aslında bayılıyorum bu lomo makinelere ama aynıı senin dediğin gibi hem instagramla, türlü türlü efektlerle cılkını çıkardılar hem de eskiye göre aşırı pahalı diye alasım gelmiyor =)ama doğum günün için mükemmel bir hediye seçmişsin kendine,tebrikler ;)
  http://bizimkiz.blogspot.com/

  YanıtlaSil
 4. BEN SADECE GÖNLÜNCE BİR DOĞUM GÜNÜ GEÇİRMENİ DİLİYORUM HENÜZ FOTOĞRAF VE FOTOĞRAFÇILIKLA ALAKALI BİR MERAKIM OLMADIĞINDAN :) SANIRIM SENDEN ESİNLENEREK BENDE DOĞUM GÜNÜM DE HEDİYE ALACAĞIM YOKSA TAM BİR AY BEKLEMEKTENSE YAKIN ZAMANDA MI ALSAM :)

  YanıtlaSil
 5. Bende hep uzaktan seviyorum
  şıpsevdiyim biraz kullanır rafa kaldırırım diye düşünüp ve tabi evde profosyonel iki makine olup kimse kullanmayıp herkes telefon ile çekim yaptığını hesaba katarak uzak duruyorum.

  YanıtlaSil