Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu

30 Temmuz 2012 Pazartesi

DIY: Mumluk

emilianata16:09

İlk defa bir DIY projesini paylaşıyorum sizinle,oldukça basit bir proje. Daha önce kimse paylaştı mı bilmiyorum ama pratik olabileceğine ya da başka uygulamalarla daha da güzelleştirilebileceğine inanıyorum.

Yeni yapmadığım için, elimde çok detaylı fotoğraflar yok, kafanıza takılan herhangi bir yer olursa sorabilirsiniz. Baştan yapmaya erindiğim için sadece son halinin fotoğrafları var:)


Malzemeler: 
Şişe, ben soda şişesi tercih ettim, ama farklı tasarımlarda şişelerde olabiliyor. Coca Cola'nın kolleksiyon şişelerine kıyabilirsem belki yapabilirim.
Dantel, örtü, perde, elinizde varsa, herhangi bir kumaş türü olabilir. Ben perde kumaşlarından kullandım. 
Fiyonk için saten şerit
Paket lastiği
Kendi zevkinize göre kullanmak istediğiniz her şey

Bunları biz kına gecem için hazırlamıştık, aslında bir arkadaşımın kınasında görmüştüm ve yazının sonunda anlatacağım olaya rağmen hoşuma gitmişti.. Kına yakılmadan önce, çevremdekiler ellerinde bu mumlukları taşıdılar, bana hatıra kalması açısından iki tanesini ayırmıştık, gerisi de kınada elinde tutanlarda kaldı sanırım, yine hatıra olarak. İşlerin yoğunluğundan, zaman kısıtlığından ve yengemin sağlık sorunlarından bir çok şeyi kısa zamana sığdırmak zorunda kalmıştık. Bu yüzden aslında ilgilenmek istediğim bir çok detayla ilgilenemedim ama son bir anda toplanıp bunları yapabildik ya mutlu oldum.

Önce boş şişelerimizi çevresindeki kağıt parçalardan kurtarmak için biraz suda bekletiyoruz. Sonra elimizdeki örtülerle sarıyoruz. Bizim elimizde hiç böyle artık parçalar yoktu, perdecileri dolaştım biraz, sonunda birinde artık parçalardan buldum, elimdeki şişelere de yetti. Perdeciler kesim atölyelerine gönderdikleri için elindeki kumaşları ellerinde parça kalmadığını söylediler hep, ya da olan parçalar hoşuma gitmemişti. Perde kumaşını sardıktan sonra direk kurdelenizi de yapabilirsiniz, ancak ben paket lastiğiyle sağlamlaştırdım sonra kurdeleleri yaptım.
Perde kumaşı krem gibiydi, kırık beyazdan biraz daha yoğun gibi gelmişti bana. Ben kurdele olarak iki renk kullandım, toz pembe ve kırmızı, o zamanlar kırmızı pek favori rengim değildi ama o da hoş olmuştu. Şimdi yatak odamda iki tane olarak duruyor, arada bir eşimle yemek yerken bunları kullanıyoruz:) Çok arada bir:) Çünkü ben bir seferinde örtüme mum damlattım:) 


Aslında anlatırken utandım çünkü dediğim gibi oldukça basit, isterseniz benim gibi kına geceleri için, isterseniz de evinize süs olsun diye kullanabilirsiniz diye düşünüyorum. Kına gecelerinde elinde pasta mumuyla ya da kocaman mumla dolaşmaktan iyidir diye düşünüyorum:)

Arkadaşımın kına gecesinde benim başıma bir olay da geldi. Daha önce Mr. Bean olduğumdan bahsetmiştim. Kınada da başıma bir şey geldi, biz kızlar olarak taktık taçlarımızı elimizde bu mumlukların gümüş versiyonları, bekliyoruz. Bir an benim mum yok oldu. Cidden yok oldu:) Kız üstünü giyiyor, odadan çıkacak benim yanan mum ortada yok. Gözümde bir an halıların tutuştuğu, yangın çıktığı, kızın kınasını berbat ettiğim gözümün önünde canlandı. Panik içinde, ama aynı zamanda kimseye çaktırmadan yerde mumu arıyorum ama yok. Sonra içimi bir ümit sardı, mum düşerken sönmüştür dedim. Ben de mumsuz idare ediveririm diyiverdim ama elimdeki örtüye bakmamla panik duygusunun içimde yayılması bir oldu. Çünkü şişenin kenarındaki örtüler alev almıştı. Hızlı bir şekilde söndürdüm ve keşfettim ki, benim mum şişeye biraz ufak gelmiş ve içeriye düşmüş. İçeride kendi kendine yanmaya devam ediyor ama örtüyü de azıcık tutuşturmuş. Eğer farketmeseydim belki başka birinin saçları yanacaktı ya da benim elim... Şimdi o anı böyle dışarıdan izlermiş gibi anlatırken komik geliyor ama aslında yaşarken hiç komik değildi.


Demem o ki, mumları kontrol edin, eğer ufak gelme gibi bir durum varsa, kağıt parçalarını görünmeyecek şekilde yerleştirebilirsiniz. Buna ek önlem olarak, sardığım kumaşın fazla kısımlarını tehlikeli olmayacak şekilde kesmiştim. 

Bu post bana bir zamanların şarkısını hatırlattı tabii biraz değiştirerek. Ateşle oynama, söyledim sana...


Share this article with your friends.

3 yorum: