Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu

13 Mart 2012 Salı

Makarna toka

Merhaba!

Aşağıda gördüğünüz sefamerve.com'dan yaptığım alışverişin ilk parçası. Şal siparişi verirken dayanamayıp bu tokadan da bir tane istedim. Dün gelen bu ürünü sizinle paylaşmak istedim. Aldığım şal ise başka bir posta inşallah, kombiniyle beraber yorumlarımı da paylaşırım. Sitede ismi topuz tokası diye geçiyordu. Adının topuz tokası olduğuna bakıp da bana tepki gösterebilecekler olabilirler, haklılar ancak kullanım yanlışlığından dolayı ya da verilen isimden dolayı tepki vermeden önce beni bir okusunlar derim:)

Peygamber Efendimiz (S.A.V) topuzu yasaklamış. Evet, isterseniz konuyla ilgili araştırma yapabilirsiniz. Topuz baş örtülü bayanlar için uygun değil. Ama uzun saçlarımızın da bir şekilde toplanması gerekiyor. Bunun için normal lastikli tokalar kullanıldığında saçın uzunluğuna göre değişse de genelde yamuk yumuk oluyor, hele benim gibi acemiler için... bazılarının lastiği çok sıkı oluyor, saçlar da uzunsa kafanın üstünde kocaman bir ağırlık hissediyorsun, işte bu toka sanki bunun için yapılmış: hem ağırlık yapmıyor hem de tüm saçları topluyor, boneyle kullanıldığında oradan buradan çıkmasına mani oluyor.

Kardeşim ilk kapandığımda ufak bir leçek vermişti bana bunun için; ( bizim orada öyle diyorlar, gerçek adını bilmiyorum ama ince bir tülbent/ çembere benziyor.) saçımı toparlayıp onu sarıyordum. Açıkken saçıma hiç toka takmadığım için alışkın da değildim ve günün sonunda ağrı yapmıştı bende. Alışırım dedim, ki alıştım da. Ama yoğun günlerde hissediyordum varlığını. Bir gün kardeşimle gezinirken böyle makarna tokaları görünce üstüne atladık, çünkü sadece tek bir tokayla saçımızı hem toplayabilecektik hem eşarbın arkası muntazam görünecekti. Hemen orada aldık, hatta benden bir ay kadar önce kapanan iş yerinden bir arkadaşa da hediye olarak almıştım. Her gün aynı tokayı takınca tokam da yıprandı biraz sonra tekrar aynı yere baktığımda bulamadım.


Sefamerve. comdan satış yapıldığını görünce bir tane alayım dedim, böylece eskimiş tokama veda edebilirdim. Satışı yapan site de topuzun yasaklandığından haberdar olacak ki, modellerin saçlarını normal bir şekilde topuz yapmış hep. Ayrıca tepki gösterenlere karşı bazı açıklamalarda da bulunmuş. Topuz yaparak kullanıldığı için böyle isim verdik demiş, başla aynı hizada tutuyoruz demiş.


Benden önce kardeşimin kapandığından bir önceki postta bahsetmiştim. Her ne kadar ben açık da olsam, bazı yaptığı yanlış davranışlarda ya da dikkat çekici giyimi konusunda onu uyarıyordum. Çünkü açık olan ben olmama rağmen o daha çok dikkat çekiyordu. Herkesten de bunu duyuyorduk. Ona aslının dikkat çekmemek olduğunu dilim döndüğünce anlatıyordum. Utanarak da söylüyorum ki bir dönem kendimi az savunmadım ben kapalılardan daha az dikkat çekiyorum söylemiyle...:( utanıyorum şimdi, cahillikmiş diyorum... İşte bu konuda kardeşimi uyardığım konulardan biriydi, bazen topuzunu farkına varmadan yüksekten yapardı. Çok şükür ki olgunlaştı, o da öğrendi. Artık normal yapıyor. Doğrusu da zaten normal yapılması tepeye çıkmaması. Bununla ilgili eskiden hiç dikkatimi çekmezdi ama şimdi başı örtülü bayanlara bakıyorum, tarzlarına bakıyorum. Kendi giyimeme de islamiyete uygun bir yön vermeye çalışıyorum.
Böyle bakınırken fark ettim ki topuz meselesini bilmeyenler de var ben kısaca bahsedeyim dedim. daha detaylı bilgi için birazcık araştırmanız gerekecek:) Çünkü bu parmaklar yanlış ifade etmekten korkar kendini, belki zamanla böyle konularda sağlam yazılar yazabilirsem öyle gelirim karşınıza:)

 Örtünmek gerçekten çok güzel tabii bunu inancınız için istiyorsanız ama örtülü olarak bazı kaideler de uymamız gerekiyor. Çünkü farkında değiliz ama her an örnek oluyoruz birilerine ve giydiklerimiz yanlış anlaşılabiliyor. yanlış yorumlanabiliyor. Ben bunun zaman zaman daha çok farkına varıyorum ve eşime söyledim ki bir gün baş örtümün altından saçım tepede duruyorsa , beni uyar ki düzelteyim. Siz de olur ki bir gün benim tanışırsanız ve beni böyle görürseniz beni uyarın lütfen:)

Sevgilerle.


Not:  Bu yazının devamında karşılaştığım yanlış örneklerden bahsetmiştim her ne kadar kınamıyorum desem de, yanlışa düşmemek adına, kınamamak adına orayı kestim ve sonunda böyle bir yazı çıktı.
Share this article with your friends.

5 yorum:

 1. Canımcım ne tatlı ve de faydalı bir paylaşım olmuş bu :)
  Bu tokaları ben de bu ay ki Ala dergide görmüştüm ve özelliğini çözememiştim.Anlatımınla aydınlanmış oldum. Ve Rabbimizin özellikle yasakladığı tepeden topuz olayına değinmen de çok iyi olmuş.Hepimiz yanlışlarımızı düzelten O na layık kullardan olalım inşaallah :) Öpüyorum sevgiler ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tazekahvem ne mutlu ettin beni yorumunla. Faydalı olabildiysem ne mutlu bana:) tepeden dolayı önem taşıyor ne de olsa :) âmin âmin âmin insallah O'na layık kullar olalım. Cok teşekkürler . Ben de öpüyorum seni:)

   Sil
 2. Merhaba blogunu yeni kesfettim
  Ben de bloguma beklerim
  Ilk cekilisim var:)
  Sevgiler

  YanıtlaSil
 3. ben yasak olan o tepeden topuzu görsel olarak merak ediyorum. sanki o yasak olan topuz,şu an neredeyse tüm başörtülülerin topuzu gibi..hele son bi aydır bazı bayanlar kafalarına sanki bi havlu sarıp koymuş gibi başörtüleri var şallar ile.çok anormal görünüyor. bu konuda ne diyorsun?? bunları öğrenmek için soruyorum.bana geri dönüş yaparsan bu konuda hatta ayrı bi yazı yazarsan sevinirim ..sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. hadislerde deve hörgücüne benzetiliyor, kimseyi gösteremem şu, bu, o diye, haddim değil. ancak örnek olarak marge simpson gibi saçını yapan bir hanım görmüştüm ve üstüne şalını örtmüştü.. evet başı sarması, eşarbın/ şalın güzel durması için örtü konulması var. ama denilen şu, baş hizasını topuzun geçmemesi gerekiyor. saçın uzun olmasında sakınca yok, uzun saçı tabii ki topuz yapacaksın ama işte bunun muntazam olması, dikkat çekmemesi gerektiği söyleniyor. önemli olan nokta baş hizasını geçmemesiymiş.

   Sil