Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu

8 Mart 2012 Perşembe

8 MART

Bugün için çok şey söylendi, çok şey yazıldı, Bazen tepkimizi gösteremedik, kursağımızda kaldı, bazen orada burada haykırdık, cevap bekledik. Boş duvarlar bile yankı yaparken, geri gelen ses olmadığını dahi gördük. Söylenecek, hatta yapılacak çok şey var. Bu yazıyı okurken belki de diyeceksiniz ki, oradan öyle yazmakla olmuyor bu işler, senin tuzun kuru...  Ama zannediyor musunuz ki kadın gerçeği sadece gözümüze şiddete maruz kaldıklarında çarpıyor. Şiddet sadece fiziksel olmuyor. İş yerinde, evde, dışarıda... kadının hayatı her yerde zor. İtiraf edin; şiddet görmeseniz bile şiddetten beter sözlü tacizlere maruz kaldığınız olmadı mı? Buna saygısızlık dediniz, haddini bilmezlik dediniz, her sokağa çıktığınızda kendinizi görünmez zırhlara bürüdünüz... Ama çok da koruyamadınız değil mi? Çözüm ötekinden de geçiyor, tek taraflı olmuyor.

Bugüne kadar yapılanlar için elimden gelen bir şey yok diyorsunuz belki de... ama geleceği düzeltmek bizlerin elinde. Evet, biz kadınların... şiddet gören erkek çocukların eşine kaba kuvvet uyguladığı yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıktı. Demem o ki, nasıl ki kız çocuklarını şiddetten korumak için çırpınıyorsak, aynı özeni erkek çocuklarına da gösterelim, sonraki nesiller için....Çocukları yetiştirmek ne kadar modernize olmaya çalışsak da yine biz kadınların görevi. Eğer biz yeteri kadar bilinçlenirsek, belki kızlarımız değil ama kızlarımızın kızları bize teşekkür edecekler...

Bir de bunları sadece bugün hatırlamasak daha güzel olacak her şey.

Bugün kadınların kadınlar gününü kutlamanın yanı sıra, kadınların değerini bilen erkekleri de kutlayalım. Belki biz onları bir şekilde ödüllendirirsek bazılarına örnek olmuş olur bu davranışlar...

Ah! İnsanlara bir de en örnek kişinin davranışlarını yeterince anlatabilsek, O'na uygun yaşasalar... işte o zaman tüm bu laflar çöp olacak. Hiç birine gerek bile kalmayacak. Peygamber Efendimiz (S.A.V) kızının elini öpermiş biliyor musunuz? Ona öyle bir sevgi beslermiş. Geçen sene babamla ayrılırken, babam benim elimi öpmeye çalıştığında çok utanmıştım, bu bilgiyi bu olay sebep oldu da öyle öğrendim. Peygamber efendimizin eşlerine olan sevgisini anlatmaya ise benim bilgim, kelimelerim yetersiz kalıyor. Ama en basitinden şunu söyleyebilirim, O ibadet etmediği zamanlarda, eşleriyle muhabbet eden, kendi kıyafetleri tamir eden bir erkekmiş...Sırf eşlerine yük olmamak için kendi işini kendi görürmüş...İş O'nu örnek alabilmekte.


Çok mu iyimserim biliyorum ama daha dünden kadınlar günümü kutlayan, her fırsatta benim tüm mızmızlanmalarıma rağmen bana sevgisini daha çok daha çok gösteren, rahat edemese de sırf benim hoşuma gidiyor diye çekyatta bana yer açan beni koynunda uyutan, yaptığım uçuk alışverişlere tepki gösterirken dahi bunu komikleştirerek beni güldürerek yapan eşime teşekkür etmek istiyorum. O'nu örnek almaya çalışan biri olduğu için şükrediyorum... Belki de ben onun sayesinde böyle iyimser biri oldum, onun sayesinde kabuklarımı kırdım ve kendimi buldum. Ben de yaklaşan tanışma yıldönümümüz şerefine ona ilk hediyemi 8 Mart kadınlar gününde aldım, ha o bunu bilecek mi, şimdilik hayır. Ama olsun ben hem kendimi hem onu ödüllendirmiş olduğumu düşünüyorum. en güzel hediyeyi de bence Rabbim bize verdi; bizi birbirimize bağışlayarak.


Share this article with your friends.

2 yorum:

  1. Rabbim mutluluğunuzu daim etsin canım çok güzel şeyler yazmışsın. Çok haklısın

    YanıtlaSil
  2. amin amin amin. çok teşekkür ederim canım:)

    YanıtlaSil